Data: 28 lipca 2016 Kategoria: Medycyna estetyczna
medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna – charakterystyka działu

Praktycznie od samych początków cywilizacji ludzie szukali sposobów na poprawianie natury, również jeśli chodzi o kwestię urody. Już w czasach starożytnych powszechny był kult pięknego ciała, nic dziwnego zatem że w użyciu były – szczególnie wśród arystokracji oraz bardziej zamożnych obywateli – liczne rodzaje kosmetyków oraz zabiegów. Miały one pomóc oszukać nieubłagany czas i pozwolić dłużeć cieszyć się atrakcyjnym wyglądem. Z czasem metody dbania o urodę ewoluowały, każda kultura miała swoje indywidualne sposoby na zachowanie młodości. Mimo to sam termin „medycyna estetyczna” pojawił się dopiero stosunkowo niedawno, bo zaledwie czterdzieści lat temu.

Powstanie medycyny estetycznej

Za twórcę medycyny estetycznej uważa się francuskiego endokrynologa Jean Jacques Legranda, który w 1973 roku założył w Paryżu Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej, zapoczątkowując tym samym powstawanie podobnych instytucji w innych krajach. Do Polski medycyna estetyczna dotarła dopiero około dwudziestu lat później – w tym czasie przy Polskim Towarzystwie Lekarski powstała Sekcja Medycyny Estetycznej, od 2010 funkcjonująca jako Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Zadaniem instytucji jest certyfikowanie lekarzy, specjalizujących się w tej dziedzinie.

Rola medycyny estetycznej

W przeciwieństwie do innych dziedzin sztuki lekarskiej, medycyna estetyczna nastawiona jest przede wszystkim na poprawę wyglądu pacjentów. Choć może to kojarzyć się przede wszystkim z próżnością, w wielu przypadkach ma duży związek z poprawą jakości życia. Naturalne procesy starzenia organizmu, przebyte choroby, zabiegi oraz skłonności genetyczne mają bardzo wpływ na nasz wygląd. Objawów jest bardzo wiele: od zmarszczek, przez rozstępy stanowiące pozostałość po nadwadze lub ciąży, blizny potrądzikowe po wrodzoną skłonność do nadpotliwości. Dla wielu osób stanowią one poważny problem – obniżają samopoczucie, pozbawiają pewności siebie, są przeszkodzą w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Wszystko to może bardzo negatywnie odbijać się na życiu prywatnym i zawodowym, a w sytuacjach skrajnych prowadzić nawet do zaburzeń psychicznych. W przeciwieństwie do chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna oparta jest tylko i wyłącznie na zabiegach małoinwazyjnych – w większości nie wymagają one znieczulenia ani rekonwalescencji. Do najpowszechniejszych zabiegów medycyny estetycznej zaliczyć należy wstrzykiwanie toksyny botulinowej (botoksu), w celu usunięcia zmarszczek oraz nadaktywności gruczołów potowych, laserowe usuwanie nadmiernego owłosienia, blizn oraz zmarszczek, a także modelowanie sylwetki. Wiele z nich znajdziemy w ofercie Centrum Kosmetyki i Medycyny Estetycznej Medicor.

Materiał Partnera