Data: 24 października 2019 Kategoria: Medycyna estetyczna

Kolagen typu I – charakterystyka

Kolagen to powszechnie występujące w organizmach ludzkich i zwierzęcych białko stanowiące podstawowy składnik różnego rodzaju tkanek. Wyróżniamy wiele typów kolagenu, które różnią się między sobą umiejscowieniem, właściwościami i znaczeniem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najpowszechniej występującym rodzajem tego białka jest kolagen typu I. Czym się on charakteryzuje?

Właściwości, występowanie i rola kolagenu typu I

Jak wspomniano na wstępie, kolagen to białko zbudowane głównie z aminokwasów. Spośród licznych rodzajów tego związku będącego podstawowym budulcem organizmów ludzi i zwierząt, na szczególną uwagę zasługuje kolagen typu I, który występuje w nich w największej ilości. Czym dokładnie charakteryzuje się ten rodzaj kolagenu?

Kolagen typu I jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej oraz skórnej. – Mówi ekspert reprezentujący warszawską klinikę chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej Chęciński. – W praktyce oznacza to, że występuje powszechnie niemal w całym organizmie, m.in. w ścięgnach, więzadłach i kościach, w skórze właściwej, a także w tkance podskórnej oraz bliznowatej. W największej ilości kolagen występuje właśnie w tkance skórnej, gdzie odgrywa istotną rolę jako źródło jej jędrności i nawilżenia.

Z czasem ilość kolagenu w organizmie – w tym również w skórze – zmniejsza się. Osłabienie włókien kolagenowych obserwujemy w postaci pojawiających się na ciele zmarszczek i zwiotczeń, które są rezultatem utraty elastyczności skóry. Sprzyja temu nie tylko wiek, ale też złe nawyki, takie jak palenie papierosów czy nieprawidłowa dieta.

Zastosowanie kolagenu typu I w medycynie estetycznej

Dostrzegając niebagatelną rolę kolagenu typu I w ujędrnianiu skóry, medycyna estetyczna wykorzystuje to niezwykłe białko w kuracjach antystarzeniowych. Mezoterapia i inne zabiegi anti-aging z zastosowaniem preparatów kolagenowych pozwalają na wzmocnienie skóry, przywrócenie jej elastyczności i widoczne opóźnienie procesu jej starzenia się. Głównym obszarem zastosowania kolagenu typu I w medycynie estetycznej jest skóra twarzy, gdzie za pomocą specjalnych preparatów można skutecznie poprawić jej owal i zredukować zmarszczki mimiczne. Oprócz tego zabiegi kolagenowe obejmują również szyję, dekolt i inne partie ciała. Skóra w tych miejscach po pełnej kuracji jest bardziej nawilżona, ma lepszy koloryt i prezentuje się młodziej. Dzięki kolagenowi zredukowane zostają nie tylko zmarszczki i zwiotczenia, ale też inne defekty skóry, takie jak rozstępy. Jak więc się okazuje, kolagen typu I stanowi niezastąpione rozwiązanie w medycynie estetycznej.

Materiał Partnera