Data: 5 stycznia 2020 Kategoria: Dieta
Zdrowe jelita

Zdrowe jelita. Niezbędne suplementy

Zdrowie i dobre samopoczucie w bardzo dużym stopniu zależy od stanu naszych jelit, a ściślej od składu ich mikrobiomu. Zaburzony przyczynia się do powstawania chorób autoimmunologicznych i układu krążenia, a także nowotworów oraz alergii. Jak możemy temu zapobiegać? Odpowiedź stanowią probiotyczne suplementy diety. Pamiętajmy tylko o tym, aby je właściwie dobierać.

Probiotyki mogą skutecznie wspomóc pracę naszych jelit, przyczyniając się tym samym do zdrowienia. Nim jednak zdecydujemy się na suplementację, musimy wiedzieć o kilku ważnych rzeczach.

Nie ma suplementów diety dobrych dla każdego

Mikroflora jelitowa człowieka jest bardzo bogata i zróżnicowana, o czym dobitnie świadczy liczba występujących w niej gatunków bakterii. Uważa się, że może ona osiągać wartość równą nawet 1500! Ponadto nasze organizmy pomimo takiej samej budowy, funkcjonują inaczej. Żyjemy w różnych środowiskach, różnie się odżywiamy, różne leki przyjmujemy. To wszystko wpływa na nasz mikrobiom i go indywidualnie kształtuje. Nie ma zatem możliwości ustalenia jednego składu, który właściwie opisywałby mikroflorę bakteryjną w jelitach każdego człowieka.

Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, trener postaw żywieniowych Magdalena Dorko-Wojciechowska: Skład mikroflory stanowi kwestią tak specyficzną, że bywa porównywany do unikalnego odcisku palca. Dlatego podczas suplementacji probiotycznej dobór odpowiednich szczepów bakterii powinien zawsze odbywać się w sposób indywidualny i przy uwzględnieniu naszego aktualnego stanu zdrowia.

Suplementy diety tego typu wprost zalewają rynek. W mediach co rusz możemy usłyszeć i zobaczyć reklamy nowych produktów, które są „najlepsze” dla naszych jelit. Nie dajmy się przekonać chwytliwym hasłom reklamowym i niskim cenom. Bądźmy ostrożni i wybierajmy probiotyki dobre dla nas.

Upewnijmy się, że nasze jelita wymagają suplementacji

Nim przejdziemy do wyboru probiotyków, sprawdźmy, czy na pewno nasze jelita ich potrzebują. Nieprawdą jest bowiem to, że każdy powinien je przyjmować w ramach profilaktyki. Wręcz przeciwnie – stosowane bez potrzeby mogą doprowadzić do poważnych zakłóceń w naszym mikrobiomie. Nieodpowiednio dobrane bądź zażywane w nadmiarze przez osoby chore suplementy probiotyczne mogą zaś przyczynić się do powstania nowych i zaostrzenia obecnych już objawów. Jak widać, ryzyko jest duże. Aby go uniknąć, skonsultujmy się ze specjalistą. Odpowiednią osobą może być tutaj trener postaw żywieniowych, który podczas indywidualnych szkoleń przeprowadzi z nami dokładny wywiad, rzetelnie odpowie na wszystkie nasze pytania i pomoże podjąć właściwą decyzję w sprawie suplementacji.

Dowiedzmy się jak najwięcej o składzie

Kiedy mamy do czynienia z tak bogatą ofertą probiotyków, nietrudno o zły wybór. Wskazówki od dobrego trenera pomogą nam jednak rozświetlić drogę i skutecznie pomóc odnaleźć się w ich gąszczu. Po pierwsze dowiemy się od niego, jakie szczepy bakterii będą odpowiednie dla naszego organizmu i obecnego stanu zdrowia. Po drugie zdobędziemy wiedzę na temat ich korzystnej dla mikrobiomu ilości. Ponadto usłyszymy o tym, jakie substancje bywają dodawane do suplementów i dlaczego należy ich unikać. Tak przygotowani, będziemy mogli spokojnie udać się na zakupy. Wówczas wystarczy, że dokładnie zapoznamy się ze składem danego suplementu, a decyzja już będzie dla nas oczywista.

Materiał Partnera