Data: 16 maja 2016 Kategoria: Dieta, Uroda, Zdrowy styl życia
picie wody

Zdrowa woda – zdrowe ciało, czyli wpływ wody na ludzki organizm

Woda jest z nami od zawsze. W kranie, pod prysznicem, na basenie, nad morzem, w czasie deszczu i przede wszystkim w naszym organizmie. Warto zdać sobie zawczasu sprawę, że powinna ona być również głównym źródłem dostarczania płynów do naszego ciała. Nasze dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi 2-2,5 litra dziennie, ale pamiętajmy, że ok. 20% powinno pochodzić z owoców i warzyw. Jakie fakty o wodzie są jeszcze dla nas przydatne?

Woda podczas dbania o smukłą sylwetkę

Woda ma korzystny wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała, ponieważ zapewnia równowagę wodną organizmu nie dostarczając mu żadnych kalorii.

W porównaniu z innymi napojami picie wody zmniejsza spożycie energii całkowitej i zwiększa stopień utleniania tłuszczu. Można również pokusić się o stwierdzenie, że wypicie kilku łyków wody, kiedy odczuwamy głód, pomaga nam go zmniejszyć, ale nie jest to trwały efekt. Warto także podkreślić, że woda nawadnia każdą komórkę ciała, daje blask i elastyczność skórze oraz usprawnia w niej mikrokrążenie.

Woda podczas aktywności fizycznej

Dla osób, które dbają o zdrowie poprzez wysiłek fizyczny, woda jest niezbędnym płynem uzupełniającym straty w organizmie – podkreśla specjalista z firmy Watertech, która zajmuje się m.in. projektowaniem i produkcją urządzeń do uzdatniania wody.

Należy ją pić małymi porcjami w ciągu całego dnia, szczególnie przed i po treningu, a także w jego trakcie (jeżeli wysiłek trwa ponad godzinę), dzięki czemu nasz organizm uchroni się przed przegrzaniem i zacznie transportować składniki odżywcze, które są paliwem dla mięśni.

Woda dbania o dobry nastrój i samopoczucie

Woda wpływa nie tylko na naszą wydolność, ale również na nastrój i funkcje poznawcze, a także poprawia ogólne samopoczucie.

Według niektórych badań 2-procentowy stopień odwodnienia organizmu powoduje zaburzenia czynności umysłowych i motorycznych. W szczególności organizmy dzieci i młodzieży są wrażliwe na niedobory wody, dlatego systematyczne uzupełnianie wody będzie miało zbawienny wpływ na prawidłowy rozwój funkcji poznawczych, takich jak: koncentracja, czujność i pamięć krótkotrwała. Ponadto odpowiednie nawodnienie wpływa na gospodarkę wodno-jelitową. Wraz z wodą wydalane są toksyczne substancje zbędne naszemu organizmowi. Podsumowując, woda jest najbardziej naturalnym płynem dla naszego organizmu, dlatego aby cieszyć się zdrową i smukłą sylwetką oraz sprawnym mózgiem, warto zadbać o codzienne odpowiednie nawadnianie.