Data: 9 kwietnia 2020 Kategoria: Dieta

Na czym polega dieta oczyszczająca?

Zdrowy styl życia i dbanie o własny organizm to podstawa dobrego samopoczucia. Z tego względu coraz częściej osoby świadome wagi odżywiania starają się jeść owoce i warzywa. Mogą one przybierać różną formę – surową lub przetworzoną (np. soki owocowe i warzywne). Tego rodzaju naturalne produkty są nieocenione, ponieważ pozwalają oczyścić organizm ze szkodliwych toksyn. To teoria. A jak wygląda dieta oczyszczająca w praktyce?

Dlaczego należy pozbywać się toksyn z organizmu?

Jedzenie jest niezbędne do życia, ale do funkcjonowania prawidłowego jest potrzebna świadomość, co należy spożywać. Jedną z niezwykle istotnych spraw jest oczyszczenie organizmu ze szkodliwych substancji. Zgromadzone toksyny mają bowiem negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie – człowiek szybciej się męczy, nie ma energii, a czasem jest bardziej narażony na różne schorzenia. Warto się więc tych szkodliwych substancji pozbyć.

Jak mówi specjalista z FIT BY NATURE, siła tkwi w prostocie, ponieważ najlepszym sposobem, który jest dostępny dla każdego, jest zastosowanie diety owocowo-warzywnej. Oczywiście ta nazwa nie definiuje wszystkich jej składników, gdyż dieta oczyszczająca oznacza także większe spożycie błonnika, który jest zawarty np. w nasionach i produktach pełnoziarnistych czy też w orzechach.

Zalecane jest spożywanie przynajmniej pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Dzięki temu organizm może być skutecznie oczyszczony z niepożądanych toksyn. Woda i zielona herbata sąw zdrowej diecie głównymi płynami. Warto spożywać także sfermentowane produkty, np. jogurty
i kefiry, które pozytywnie wpływają na pracę jelit.

Jakie są przykłady jadłospisów w dietach oczyszczających?

Jak mówi ekspert, zdrowa dieta może być, mimo pozornej monotonii, niezwykle urozmaicona. Warzyw i owoców jest naprawdę wiele, a sposobów ich przyrządzania – wręcz bez liku. Jednym z przykładów takiej diety jest menu złożone z zup warzywnych, np. zupy krem z dyni, zupy ze świeżych pomidorów, zupy z ciecierzycy lub z czerwonej soczewicy, a także zupy marchewkowej z imbirem. Dieta oczyszczająca na bazie warzyw i owoców może uwzględniać zdrowe, własnoręcznie przygotowane soki. Przykładowe propozycje to np. sok z gruszki, jabłka, limonki i selera, sok marchewkowy z orzechami, sok ogórkowo-ananasowo-jabłkowy, ogórkowo-gruszkowy czy też sok z winogron, selera i ogórka. Takie menu brzmi naprawdę apetycznie, a przede wszystkim – zdrowo. Dieta oparta o produkty warzywne i owocowe skutecznie oczyszcza organizm z toksyn
i poprawia samopoczucie.

Materiał Partnera