Data: 17 września 2019 Kategoria: Dieta

Dlaczego warto stosować suplementy diety?

Współczesny świat jest bardzo zabiegany. Spora część osób nie ma czasu na to, aby zadbać o odpowiednią dietę. Czasami brakuje im snu, co wiąże się z powstaniem pewnych niedoborów w organizmie. Z pomocą przychodzą suplementy diety, których stosowanie może wpłynąć na poprawę kondycji. Czy dokładnie są tego rodzaju preparaty, kto może je stosować i czy warto? Sprawdź, zanim sięgniesz po tabletkę.

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety przez wiele osób uznawane są za lekarstwa. Tymczasem są to środki spożywcze, które stanowią źródło pewnych składników odżywczych, jakich brakuje człowiekowi ze względu na niewłaściwą dietę. Specjalista z firmy PaMaLuk Group wyjaśnia:

Oczywiście suplementy diety mogą być sprzedawane w aptekach, co przekłada się często na postrzeganie ich jako lekarstwa. Równie dobrze jednak mogą być one sprzedawane w innej placówce. Produkty te nie podlegają pod nadzór farmaceutyczny. W związku z tym ich dystrybucja nie jest tak bardzo restrykcyjna, jak w przypadku lekarstw – dodaje.

Obecnie suplementy diety dostępne są pod różną postacią. Najczęściej można spotkać się ze środkami w tabletkach. Coraz częściej jednak na rynku pojawiają się środki płynne lub specjalne proszki do rozpuszczenia w wodzie.

Kiedy warto stosować suplementację?

Zaspokojenie wszystkich potrzeb organizmu ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego w wielu przypadkach suplementacja odpowiednich środków jest wręcz wskazana. Powinny zastanowić się nad nią osoby, które:

  • mają ubogą dietę i nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości witamin lub minerałów,
  • decydują się na zwiększenie wysiłku fizycznego,
  • mają problemy ze snem lub koncentracją,
  • są narażone na długotrwały i intensywny stres,
  • miały problemy zdrowotne przez dłuższy czas.

Warto jednak zauważyć, że suplementacja nie powinna być dobierana samodzielnie. Najlepiej skonsultować tę kwestię z lekarzem lub przynajmniej farmaceutą. Nie każdy suplement diety będzie działał tak samo na różne organizmy.

Jakie suplementy diety są obecnie najpopularniejsze?

Wśród chętnie stosowanych suplementów diety wymienia się między innymi magnez, potas, witaminę C czy kwas foliowy. Co ciekawe, na rynku dostępne są takie środki, które doskonale sprawdzą się zarówno u niemowląt, jak i u dorosłych. Przykładem jest chociażby witamina D3. W każdym przypadku zaspokoi odmienne potrzeby organizmu. Oczywiście dawka tego suplementu będzie zupełnie różna.

Czy stosowanie suplementów diety jest korzystne?

Wszystko może zaszkodzić w momencie, kiedy stosowane jest w nadmiernych ilościach. Suplementacja jest korzystna – pod warunkiem, że stosowane są odpowiednie środki i nie jest ich zbyt dużo. W takim przypadku jest łatwo o przedawkowanie. Dlatego przy stosowaniu kilku produktów, warto zwrócić uwagę, czy nie mają one podobnego składu, co może się zdarzyć ze względu na bogatą ofertę rynkową.

Materiał Partnera