Data: 15 września 2016 Kategoria: Ciąża
testy ciazowe

Rodzaje testów ciążowych – jak wybrać najlepszy?

Niektóre objawy, takie jak spóźniający się okres, wiele kobiet bierze za pewną oznakę ciąży. Nie zawsze jest to prawda – za każdym razem, gdy zauważymy tego typu symptomy, warto wykonać test ciążowy. Rozwiejemy w tej sposób wszelkie wątpliwości. Na rynku znajdziemy trzy rodzaje testów, które możemy wykonać w domu – paskowy, strumieniowy oraz płytkowy.

Jak działa test ciążowy?

Wszystkie rodzaje testów ciążowych – zarówno te laboratoryjne, jak i do wykonania w domu – wykonywane są w oparciu o wykrycie gonadotropiny kosmówkowej (hCG), hormonu ciążowego, który wytwarzany jest przez zapłodnioną komórkę jajową, jednak dopiero po zagnieżdżeniu jej w ściance macicy. Od momentu zapłodnienia do zagnieżdżenia mija około 8 dni – wtedy rozpoczyna się produkcja hormonu, którego ślady można znaleźć w krwi i moczu kobiety. Jego produkcja bardzo intensywnie wzrasta przez pierwsze 2-3 miesiące ciąży. Uzyskanie pozytywnego wyniku testu ciążowego zależy od jego czułości na stężenie hormonu – jest ono wyrażane w lU/l lub mlU/ml. Testy laboratoryjne krwi i moczu są najskuteczniejsze, można dzięki nim uzyskać pozytywne wyniki przy stężeniu hormonu przekraczającym zaledwie 5 mlU/ml.

Rodzaje domowych testów ciążowych

W aptekach, takich jak Apteki w Pułtusku, bez recepty możemy zakupić testy ciążowe do wykonania w domu. Dzielimy je na trzy rodzaje, wszystkie oparte są na analizie stężenia hCG w moczu:

  • Płytkowy – najpopularniejszy ze wszystkich testów. Test jest prostokątną płytką z dwoma okienkami. Do jednego okienka z pomocą pipetki zakrapiamy mocz, który wcześniej zebrałyśmy do czystego i suchego pojemnika, w drugim okienku po kilku minutach pojawia się wynik. Jeśli w okienku pokazują się dwie kreski, oznacza to wynika pozytywny, jeśli jedna – wynik negatywny.
  • Paskowy – jest to papierowy pasek, nasączony substancją, reagującą na kontakt z hCG. Test należy zanurzyć w pojemniczku z moczem i przytrzymać odpowiednią ilość czasu. Jeśli stężenie hormonu jest odpowiednio wysokie, na powierzchni paska pojawią się dwie kreski, świadczące o pozytywnym wyniku.
  • Strumieniowy – ze względu na swój kształt nazywany jest również testem flamastrowym lub flamastrem. Składa się on z końcówki, dwóch pól odczytu oraz końcówki, którą należy ustawić pod strumieniem moczu w czasie wypróżniania.

Należy pamiętać, że testy domowe nie dają 100% pewności. Wynik negatywny nie zawsze świadczy, że nie jesteśmy w ciąży – może być on również spowodowany tym, że stężenie hormonu ciążowego w moczu jest niższe, niż czułość testu. Dlatego ważne jest zwracanie uwagi na czułość testu.

Materiał Partnera