Data: 9 października 2017 Kategoria: Ciąża

Obawiasz się poronienia? Poznaj jego wczesne objawy

Ciąża to okres, w którym kobieta promienieje i z niecierpliwością czeka na pojawienie się uroczego malucha. Niestety, nie zawsze udaje się donosić ją do końca. Poronienie to coś, czego obawia się każda z nas i czasem, mimo największych starań, nie sposób go uniknąć. Tak czy inaczej, warto poznać jego wczesne objawy, by nie dać się zaskoczyć.

Klasyfikacja poronień

Poronienie wczesne to nic innego, jak utrata ciąży przed jej dwunastym tygodniem. Można wyróżnić także poronienie późne, które analogicznie występuje już po tym okresie. Poronienia dzieli się również pod względem stopnia zaawansowania objawów klinicznych. Wówczas wskazuje się poronienie zagrażające, rozpoczynające się, w toku oraz zatrzymane.

Poronienia zagrażające, do których dochodzi w zasadzie najczęściej, występują wówczas, gdy poszczególne dolegliwości nie są zbyt nasilone. Zazwyczaj nie wymagają one hospitalizacji, jednak dobrze, jeśli kobieta będzie pod stałą opieką ginekologa. Stan ten można wyleczyć poprzez podawanie progesteronu, przepisanego przez lekarza oraz ograniczenie aktywności fizycznej. W takim wypadku rokowania są dość dobre i często okazuje się, że kobiecie udaje się donosić ciążę do końca.

W razie poronienia rozpoczynającego się konieczne okazuje się leżenie i hospitalizacja. Przy podawaniu odpowiednich leków w jego przypadku również jest możliwe donoszenie ciąży. Najbardziej niebezpieczne, zarówno dla dziecka, jak i matki, okazują się poronienie w toku i poronienie zatrzymane, ponieważ w wypadku ich wystąpienia nie ma raczej szans na utrzymanie ciąży.

Wczesne poronienie – jak rozpoznać?

Najczęstsze objawy wczesnego poronienia to przypadłości, przypominające nieco krwawienie miesięczne, dlatego też kobietom często zdarza się je mylić z długo nienadchodzącym okresem. Zalicza się więc do niego sporadyczne krwawienia z pochwy oraz dolegliwości bólowe w dole kręgosłupa i brzucha. Można też zaobserwować skurcze o różnym natężeniu. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak wcześnie dojdzie do utraty ciąży. Objawy poronienia w pierwszych tygodniach ciąży nie należą do przesadnie uciążliwych – czasem występuje wyłącznie plamienie krwią o jasnoczerwonym zabarwieniu i lekkie skurcze. Siła tych drugich rośnie dopiero po siódmym tygodniu od zapłodnienia. Wtedy podczas krwawień widoczne stają się skrzepy, a towarzyszy im trudny do wytrzymania ból. Niekiedy pojawia się również gorączka powyżej 38 stopni.

 

Jeśli zaobserwujesz u siebie którąkolwiek z dolegliwości, sygnalizujących poronienie, powinnaś koniecznie zgłosić się do lekarza. Już pierwsze objawy poronienia powinny bowiem wzbudzić Twoją czujność. Zwróć także uwagę ewentualny wyciek wodnistej wydzieliny albo śluzu. Pojawiająca się w nim tkanka może na przykład być tkanką łożyska. Jeśli pojawi się duża ilość śluzu, najlepiej, jeśli od razu udasz się do szpitala.

Rzadsze objawy

Kiedy zastanawiasz się, jakie są objawy poronienia, zwykle raczej nie przychodzi Ci do głowy nagła utrata wagi. Tymczasem występuje ona przede wszystkim na samym początku ciąży, choć wcale nie musi mieć miejsca. Wiele kobiet pyta też, czy poronieniu zawsze towarzyszy krwotok. Wbrew pozorom, nie jest to regułą. Poronienia bez krwawienia występują dosyć rzadko, jednak nie są niemożliwe. Jeśli jednocześnie odczuwasz przedłużający się ból brzucha i krzyża, udaj się do lekarza, choć nie nastawiaj się jeszcze na najgorsze, bo być może to zwykłe dolegliwości, związane z ciążą. Zwracaj też uwagę na ustąpienie obrzmienia piersi, ponieważ ono również może sygnalizować śmierć płodu. Pamiętaj jednak, że jeśli dostrzeżesz u siebie cokolwiek niepokojącego, pierwszą rzeczą, jaką powinnaś zrobić, musi być bezwzględnie telefon do lekarza.

Materiał Partnera