Data: 28 kwietnia 2016 Kategoria: Ciąża
USG w ciazy

Konieczne USG w ciąży

Nie jest to dla nikogo zaskoczeniem, że profilaktyczne badanie USG w ciąży jest obowiązkowe. Nawet gdyby jednak nie było, nie straciłoby swojej wartości – pozwala bowiem kontrolować rozwój płodu i jest nieszkodliwe. W związku z tym każda matka systematycznie wykonuje badanie, aby wykluczyć jakiekolwiek nieprawidłowości w rozwoju dziecka, upewnić się o jego zdrowym stanie, poznać płeć dziecka, poniekąd kontaktować się już z nim.

Lekarze zalecają, aby badanie wykonywać minimum trzy razy w ciągu całej ciąży. Wskazują, aby pierwsze USG wykonać od 11 do 14 tygodnia ciąży, drugie – od 11 do 22, trzecie zaś – po 30 tygodniu. Inni dla odmiany radzą, aby pierwsze USG wykonać od 6 do 8 tygodnia ciąży. Oczywiste jest, że badań może być więcej – wszystko zależy od prawidłowego rozwoju dziecka. Pierwsze badanie USG jest zwykle wykonywane za pomocą sondy dopochwowej. Każde kolejne natomiast – wykonywane jest przez skórę brzuszną. Na czym polega badanie USG i jakie daje korzyści? W czym może pomóc USG i dlaczego obowiązkowe jest profilaktyczne i systematyczne wykonywanie badania?

Zalety badania

Otóż badanie USG kontroluje stan zdrowia i rozwój dziecka przez cały czas trwania ciąży. Pozwala zawczasu zauważyć i zdiagnozować niepokojące sygnały i w tym celu zlecić kolejne szczegółowe badania. Dzięki ultrasonografii lekarz zyskuje na monitorze obraz, za pomocą którego można określić płeć dziecka, wiek, wagę i wielkość, a także ułożenie łożyska, budowę macicy i inne potrzebne informacje. Co więcej, badanie USG jest w zupełności bezpieczne i nieinwazyjne oraz nieszkodliwe w skutkach.

USG 3D – nowinka technologiczna czy rozwój medycyny?

Rozwój technologii pozwolił jeszcze bardziej unowocześnić badanie. Do tej pory otrzymywano standardowe obrazy 2D, dziś z łatwością zyskamy trójwymiarowy obraz technikami 3D i 4D. Nowatorskie rozwiązanie jest wielką uciechą nie tylko dla technologicznych maniaków, którzy wkrótce zostaną rodzicami. Nowinka jest również wielką pomocą dla lekarzy. Daje możliwość precyzyjnej oceny parametrów w sytuacji, gdy dziecko znajduje się w nieodpowiednim i trudnym do badań położeniu. Obraz można obracać i zapisywać, aby przyjrzeć się mu później na spokojnie i dokonać dokładną analizę. Badanie daje jeszcze większe możliwości niż zwykłe USG 2D, pozwala również na precyzyjniejszy ogląd i diagnozę różnego rodzaju wad wrodzonych, w tym chorób genetycznych. Obraz jest lepiej widoczny i pozwala na obserwację ruchu, dzięki czemu szansa wykrycia groźnych chorób, wad płodu albo wszelkich nieprawidłowości jest ogromna. W takiej sytuacji dzięki badaniu ultrasonograficznemu będziemy mogli podjąć kolejne ważne kroki.

Badania w poszczególnych etapach ciąży

Opisane powyżej zalecenia i możliwości są jedynie ogólnymi prawidłowościami. Walorów badania USG jest znacznie więcej, a są one dostrzegalne w poszczególnych etapach ciąży. Każde badanie bowiem w odpowiedniej fazie rozwoju płodu daje inne możliwości i pozwala na różne obserwacje. Pierwsze badanie (wykonywane zwykle do 10 tygodnia) polega na zastosowaniu sondy dopochwowej. USG ma na celu potwierdzić ciążę oraz określić, czy jest wewnątrzmaciczna oraz czy jest pojedyncza.

Kolejne badanie, wykonywane między 11 a 14 tygodniem ciąży, zwane jest potocznie USG genetycznym. To badanie ma na celu wykluczenie najczęstszych chorób genetycznych o podłożu chromosomalnym. Każda wątpliwość jest następnie wyjaśniana za pomocą dalszych badań szczegółowych. Podczas tego badania ocenia się również poszczególne narządy dziecka, ich położenie, budowę oraz funkcjonowanie i sprawność.

Następne badania USG mają za zadanie dokonać szczegółową ocenę anatomii dziecka. Obserwacji podlegają wówczas wszystkie narządy, bada się wielkość i wiek dziecka oraz jego położenie. Lokalizacja dziecka jest bardzo ważna ze względu na rodzaj planowanego porodu. Profilaktyczne badania dają pełną kontrolę nad bezpiecznym rozwojem płodu, zapewniają, że ciąża przebiega prawidłowo i nic jej nie zagraża. Wszelkie nieprawidłowości mogą wyniknąć na każdym etapie rozwoju dziecka i w miarę z zaawansowaniem stadium ciąży, dlatego tak ważne jest systematyczne i cykliczne wykonywania USG przez cały czas trwania ciąży.

Specjalistyczne badania USG

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości albo zaleceń wykonuje się specjalistyczne badanie USG – echo serca płodu oraz USG Dopplera. Do wykonania badań stosuje się specjalistyczny sprzęt, który pozwoli dokładnie ocenić ryzyko występowania chorób, np. wad serca.

Badania USG szczególnie zalecane są kobietom, które mają problemy zdrowotne, jednak zalecane przez lekarzy wizyty w odpowiednich etapach ciąży są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz planowania bezpiecznego porodu.