Data: 2 sierpnia 2017 Kategoria: Ciąża

Z jakich metod korzystają lekarze wyznaczając termin porodu? Czy kalkulator porodu może być pomocny? Odpowiadamy

Jesteś w ciąży i chcesz wiedzieć, jaka jest data planowanego porodu? Lekarze dysponują narzędziami i metodami, które pozwalają oszacować termin rozwiązania. Określenie wieku ciążowego oraz ustalenie daty porodu są ważne, gdyż pomagają kontrolować przebieg ciąży oraz obserwować, jak rozwija się maluszek.

Czy można precyzyjnie określić termin porodu?

Dokładne określenie daty porodu jest niezwykle trudne. Szacuje się, że jedynie 5% kobiet rodzi  w terminie wyznaczonym przez lekarza prowadzącego ciążę. Niemniej, wyznaczenie przybliżonej daty rozwiązania jest bardzo ważne, gdyż pozwala ustalić harmonogram badań w ciąży oraz uniknąć  przedwczesnego wywołania porodu.

Przyjmuje się, że ciąża trwa 40 tygodni (280 dni) liczonych od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeśli termin porodu wyznacza się na podstawie daty zapłodnienia,  ciąża powinna trwać 38 tygodni (266 dni).

Jak określa się termin porodu?

Istnieje kilka metod, które pozwalają oszacować datę porodu. Jedną z popularniejszych, z których może skorzystać przyszła mama, jest kalkulator porodu. Bazuje on na regule Naegelego, którą posługują się również lekarze. Jest to specjalny wzór opierający się na dacie ostatniej miesiączki.

Zasada obliczania terminu porodu jest następująca:

Od pierwszego dnia ostatniej miesiączki odejmuje się 3 miesiące, dodaje rok i 7 dni. Czyli termin porodu to pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 1 rok + 7 dni.

Wzór ten może być wykorzystywany przez kobiety o regularnych, 28 dniowych cyklach. Jeśli  Twoje cykle są dłuższe, do wyniku dodaj  taką liczbę dni, o ile są dłuższe. Gdy Twoje cykle są krótsze, od uzyskanego wyniku odejmij liczbę dni, o którą są krótsze.

Metodą, z której korzystają lekarze jest dokonywanie pomiarów maluszka w trakcie badania USG. Sprawdzi się ono zwłaszcza w przypadku pacjentek, które mają nieregularne cykle miesiączkowe. W czasie badania lekarz określa długość ciemieniowo-siedzeniową dziecka, tzw. CRL. Ważny jest odpowiedni moment wykonania badania, ponieważ w miarę rozwoju ciąży długość CRL będzie niemożliwa do wyznaczenia. Najbardziej precyzyjny pomiar długości CRL jest przed ukończeniem 10. tygodnia ciąży. Po tym czasie przydatne są: poprzeczny wymiar móżdżku dziecka (TCD), dwuciemieniowy wymiar główki (BPD) oraz długość kości udowej (FL).


Materiał Partnera