Data: 27 listopada 2018 Kategoria: Ciąża

Jak zadbać o higienę intymną podczas połogu?

Higiena intymna stanowi ważny element codziennej pielęgnacji kobiecego ciała. Jednak to w okresie połogu urasta do poważnej rangi – od poprawności przeprowadzonych czynności zależy zdrowie i komfort kobiety. Sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja.

Połóg jest okresem, w którym zachodzą bardzo dynamiczne zmiany – organizm wraca do stanu sprzed ciąży. Dlatego każda kobieta powinna poświęcić sobie chwilę uwagi – szczególnie w kwestii higieny intymnej. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych infekcji oraz innych dolegliwości.

Połóg – co się dzieje w tym czasie?

Połóg rozpoczyna się już w momencie wydalenia łożyska i trwa około 6 tygodni. W tym czasie dochodzi do:

  • gojenia się ran poporodowych,
  • stopniowego kurczenia macicy.

Pojawiają się tzw. odchody połogowe, które w pierwszym okresie przypominają bardzo obfitą miesiączkę. Gdy krwawienie stopniowo zanika, odchody przybierają barwę brudnożółtą, a następnie przekształcają się w upławy delikatnie podbarwione krwią.

Higiena intymna w połogu – niezbędne akcesoria

Higiena w okresie połogu wymaga skorzystania z kilku niezbędnych akcesoriów. Już na etapie pakowania torby do szpitala, musisz pamiętać o produktach, takich jak:

  • podkłady poporodowe,
  • wielorazowe majtki z siateczki bawełnianej,
  • ręczniki papierowe,
  • podkłady higieniczne na łóżko.

Zwróć uwagę, aby podkłady poporodowe były profilowane i wysokochłonne. Dzięki temu zapewnią komfort – nie będą przemakać i zneutralizują nieprzyjemne zapachy.

 Higiena intymna – krok po kroku

Pielęgnacja miejsc intymnych po porodzie obejmuje kilka podstawowych czynności. Musisz pamiętać o:

  • podmywaniu krocza – wodą, za pomocą specjalnych preparatów ziołowych lub antyseptycznych;
  • częstej zmianie podkładów poporodowych – zapobiegnie to namnażaniu się bakterii;
  • osuszaniu krocza – najlepiej za pomocą chłonnych ręczników papierowych; zamiast intensywnie pocierać, delikatnie przykładaj kawałki ręcznika;
  • wietrzeniu krocza – od czasu do czasu dobrze jest zrezygnować z noszenia bielizny; dopływ tlenu przyspieszy gojenie się rany.

Podmywanie należy rozpoczynać zawsze od wzgórka łonowego w kierunku odbytu – nigdy odwrotnie, dzięki temu unikniesz infekcji miejsc intymnych.

Dopóki nie ustąpi krwawienie, zrezygnuj z kąpieli w wannie – nie tylko ze względu na możliwość jego nasilenia się, ale również z uwagi na zwiększone ryzyko zakażenia.

Pamiętaj również, aby po każdej zmianie podkładu poporodowego czy myciu i osuszaniu krocza dokładnie umyć ręce. Pozwoli to uniknąć przeniesienia zakażenia na inne okolice ciała.

Materiał Partnera