Data: 27 grudnia 2016 Kategoria: Ciąża
wplyw halasu na plod

Ekspozycja na hałas w ciąży negatywnie wpływa na płód

Hałas to współcześnie jeden z groźniejszych czynników, zagrażających naszemu słuchowi. Jak wskazują szwedzcy naukowcy, uciążliwe, głośne dźwięki są równie niebezpieczne dla płodu, rozwijającego się w brzuchu matki, która wciąż przebywa w gwarze bądź zbyt głośno słucha muzyki.

Ekspozycja na hałas w ciąży zwiększa bowiem ryzyko urodzenia dziecka z wadami słuchu, o czym często zapominają przyszłe matki, uparcie przesiadujące w pracy – niekiedy w hałaśliwym biurze lub modnym ostatnio open space, niemal aż do samego rozwiązania. Efekty tego typu braku wyobraźni często potrafią być zatrważające, a jedynym ratunkiem dla dzieci pozostają aparaty słuchowe.

Hałas szkodzi dziecku w brzuchu mamy

Badanie przeprowadził Instytut Medycyny Środowiskowej (IMM) w Sztokholmie na próbie 1,4 mln dzieci urodzonych w latach 1986 – 2008. Zbierane na potrzeby testu dane zawierały informacje m.in. o zawodzie matek, ich stosunku do palenia tytoniu, wskaźnikach masy ciała, wieku, pochodzeniu, a także czynnikach społeczno-ekonomicznych.

Wyniki potwierdziły hipotezę specjalistów i wykazały, że w przypadku matek zatrudnionych na pół etatu, przebywających w hałasie o poziomie natężenia ponad 85 dB, współczynnik ryzyka wystąpienia u ich dzieci ubytku słuchu wyniósł 1.27, natomiast wśród Pań zatrudnionych na cały etat współczynnik ten wzrósł do 1.82. Szwedzcy specjaliści apelują do przyszłych matek, aby unikały przebywania w głośnych pomieszczeniach, a więc w hałasie powyżej 80 dB, jednak prawdą jest, że w biurach tego typu pomiary poziomu natężenia dźwięku nie są często przeprowadzane.

Warto pamiętać również, jednocześnie zwracając uwagę na ludzką naiwność, że ochronniki słuchu stosowane przez matkę w pracy sprzyjają jedynie zapewnieniu komfortu jej samej, wówczas kiedy dziecko wciąż pozostaje niechronione.

Źródło: Strefa Słuchu – badania słuchu

Materiał Partnera