Data: 9 sierpnia 2019 Kategoria: Ciąża
noworodek

Co zabrać ze sobą do szpitala? – torba dla mamy i dziecka

Poród to wyjątkowe wydarzenie, które wiąże się z dużym stresem. Obawy oraz niepokój o sam przebieg porodu nie towarzyszą jedynie przyszłym mamom, które po raz pierwszy znajda się na porodówce, ale także tym, które mają już za sobą to wyjątkowe doświadczenie. Stres oraz pośpiech powodują, że możemy mieć problemy ze spakowaniem się do szpitala, więc warto sporo wcześniej przygotować się do godziny „0” i skompletować niezbędne rzeczy dla siebie oraz swojego dziecka.

Torba do porodu dla mamy – co powinno się w niej znaleźć?

Pakując się do szpitala, trzeba przygotować niezbędne dokumenty, czyli m.in. kartę ciąży, dowód osobisty oraz wyniki ostatnich badań, o ile nie zostały one wpisane do karty ciąży, w tym wyniki badań USG, oznaczenie grupy krwi, wyniki badania WR, HIV oraz inne. Dodatkowo, należy zabrać także dokumenty przygotowane przez ginekologa podczas ostatniej wizyty kontrolnej, skierowanie do szpitala oraz skierowanie na cesarskie cięcie.

Torba do szpitala powinna zawierać także niezbędne przybory toaletowe (szczoteczka do zębów, pasta, kubek, mydło, grzebień lub szczotka do włosów itp.), kilka gumek do włosów (w przypadku kobiet z długimi włosami), ręcznik kąpielowy i ręcznik do rąk. Nie może również zabraknąć kosmetyków dla młodych mam (są znacznie delikatniejsze i bezpieczniejsze niż tradycyjne produkty). Wśród odzieży powinny znaleźć się 3-4 bawełniane koszule nocne (najlepiej rozpinane) lub specjalne koszule do karmienia, szlafrok, ciepłe skarpety, kapcie, klapki pod prysznic, 2 biustonosze do karmienia, majtki poporodowe (jednorazowe, najlepiej wykonane z siateczki, bo gwarantują skórze oddychanie). Kobiecie ciężarnej w szpitalu przydadzą się również podkłady poporodowe lub chłonne podpaski, a po porodzie wkładki laktacyjne, osłonki na brodawki, maść do popękanych brodawek i laktator (okazuje się niezastąpiony przy pierwszym nawale pokarmu). Warto zabrać również telefon, ładowarkę, niewielką kwotę pieniędzy oraz ubranie na wyjście ze szpitala (nie warto liczyć, że rozemocjonowany tata przygotuje nam na tę okazję „wyjątkową stylizację”).

Większość kobiet spędza na porodówce kilka, a nawet kilkanaście godzin i nic nie powinno dodatkowo ich niepokoić, a już na pewno nie tak prozaiczne rzeczy, jak brak koszuli nocnej, kapci itp., dlatego wcześniejsze skompletowanie rzeczy do szpitala jest tak ważne – podkreśla ekspert z firmy Elhand Baby.

Torba do porodu dla dziecka – co powinno się w niej znaleźć?

W torbie do porodu, którą pakujemy dla dziecka, nie może zabraknąć:

  • opakowania pieluch jednorazowych,
  • 3-4 pieluch tetrowych,
  • podkładów do przewijania,
  • nawilżanych chusteczek,
  • kosmetyków od 1 dnia życia i kremu na odparzenia,
  • wacików do przemywania buzi i oczu noworodka,
  • bawełnianego ręcznika z kapturem
  • pierwszych ubranek, czyli 2-3 body, rozpinanych pajacyków lub kaftaników i śpioszków, bawełnianych czapeczek oraz skarpetek,
  • ubrania na wyjście ze szpitala.
Materiał Partnera