Data: 27 listopada 2018 Kategoria: Ciąża

Co to jest kryzys laktacyjny i jak pobudzić laktację?

Karmienie piersią jest wpisane w kobiecą fizjologię, dlatego jeszcze w okresie ciąży organizm przygotowuje się do tego etapu. Niestety pierwsze godziny po porodzie nie przynoszą nawału pokarmu, a niektóre panie mają problem z pobudzeniem laktacji. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc.

Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rekomendują wyłączne karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia. Nie ma natomiast górnej granicy – przystawianie malucha można kontynuować przez kolejne miesiące, nawet do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Przeszkodą wcale nie musi być kryzys laktacyjny – wystarczy poznać kilka sprawdzonych sposobów pozwalających na rozkręcenie produkcji pokarmu. Sprawdź, jak pobudzić laktację i zacznij działać. Szybko przekonasz się, że jesteś w stanie wykarmić swojego malucha piersią.

Jak rozpoznać kryzys laktacyjny?

Kryzys laktacyjny jest stanem zapisanym w fizjologii, do którego dochodzi wówczas, gdy w przewodach mlecznych dochodzi do niedostatecznej produkcji mleka. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w tym okresie organizm kobiety dostosowuje się do potrzeb niemowlęcia.

Głównym objawem kryzysu laktacyjnego jest przejściowy niedobór pokarmu. Piersi sprawiają wrażenie wiotkich i pustych. Niemowlę nie najada się – co chwilę domaga się jedzenia.

Skuteczne sposoby na laktację

Zlekceważony kryzys laktacyjny może doprowadzić do całkowitego zaniku pokarmu. Jeśli więc zależy Ci na wyłącznym karmieniu piersią, warto podjąć odpowiednie działania.

  • Popraw technikę karmienia

Upewnij się, że malucha przystawiasz prawidłowo. Dziecko powinno ustami objąć nie tylko brodawkę, ale również większą część otoczki.

Możesz spróbować też zmienić pozycję – wybierz takie ułożenie, w którym maluch ssie pierś najbardziej efektywnie.

  • Karm z obu piersi

Podczas jednego karmienia staraj się przystawiać niemowlę do obu piersi. W ten sposób dasz organizmowi sygnał, aby zwiększył ilość produkowanego pokarmu.

  • Postaw na nocne karmienie

Nie rezygnuj z nocnego karmienia – nawet wtedy, gdy maluch nie przejawia chęci do jedzenia. Dlaczego to ważne?

W nocy prolaktyna – hormon odpowiadający za laktację – osiąga najwyższe stężenie. Dzięki temu zwiększysz ilość produkowanego przez organizm mleka.

  • Pobudzaj piersi między karmieniami

Jeśli zastanawiasz się, jak pobudzić laktację w okresie kryzysu, staraj się stymulować piersi jak najczęściej. Między karmieniami możesz sięgnąć po laktator – urządzenie, które imituje ssanie przez niemowlę. W ten sposób organizm otrzyma sygnał o konieczności zwiększenia produkcji pokarmu.

Jeżeli nadal masz problemy z rozkręceniem laktacji, nie poddawaj się. Skorzystaj z pomocy doradcy laktacyjnego. Specjalista pomoże określić przyczynę takiego stanu i znajdzie rozwiązanie adekwatne do problemu.

Materiał Partnera