Data: 17 października 2019 Kategoria: Bez kategorii

Najważniejsze właściwości odzieży strażackiej

Podstawowym zadaniem odzieży strażackiej jest zapewnienie bezpieczeństwa w najniebezpieczniejszych warunkach pracy. Musi także być maksymalnie wygodna, by zapewniać strażakowi komfort i swobodę ruchów. Rozwój nowoczesnych technologii umożliwia ciągłe ulepszanie specjalnej odzieży strażackiej, wpływając bezpośrednio ja jakość i bezpieczeństwo akcji.

Podstawowy podział odzieży strażackiej

Odzież strażacka dzieli się na podstawową i przeznaczoną do specjalnych akcji przeciwpożarowych. Odzież podstawowa używana jest podczas akcji przeciwpożarowych, związanych z nimi akcji ratowniczych, działań podczas klęsk żywiołowych. Wymagania jej dotyczące określa norma normy PN-EN 469:2006. Odzież przeznaczona do specjalnych akcji przeciwpożarowych, ze względu na podniesiony poziom niebezpieczeństwa, musi dodatkowo spełniać wymagania normy PN-EN 1486:2007. Dokumenty te wskazują na obowiązkowe elementy odzieży strażackiej i niezbędne akcesoria, jej konstrukcję, rodzaje szwów i rodzaje użytych materiałów.
Ubranie strażackie można też podzielić na odpinane i nieodpinane warstwą termoizolacyjną.

Odzież strażacka – wymagania

Zgodnie z podstawowymi wymaganiami odzież strażacka powinna być w pełni niepalna, zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Wskazuje się na dwa podstawowe podstawowe wskaźniki – odporność na przenikanie ognia i promieniowania cieplnego oraz wodoszczelność. Duże znaczenie ma także zdolność do odprowadzania pary wodnej. Szczegółowe dane dotyczące poziomu tych wymagań zawarte są we wspomnianym dokumencie. Aby spełnić te normy, każdy element wyposażenia musi być wytworzony ze specjalnych materiałów. Odzież strażacka musi być odporna na przesiąkanie wodorotlenku sodu, kwasu solnego, siarkowego oraz o-xylenu. Musi też posiadać elementy fluorescencyjne i odblaskowe, by zapewnić widoczność strażaka.

Odzież strażacka ma budowę warstwową. Posiada:

warstwę zewnętrzną, szytą z tkanin aramidowych takich jak NOMEX, KORMEL czy CONEX bądź z impregnowanych tkanin bawełnianych; odporne są na rozciąganie i rozdzieranie, nie kurczą się, nie palą, nie żarzą i nie pękają, membranę wykonaną z PTFE, poliesteru lub poliuretanu; z powodu narażenia na uszkodzenia mechaniczne membrana noszona jest na specjalną warstwę nośną; termoizolacyjną warstwę wewnętrzną z podszewką, która może stanowić integralną część tej warstwy, być przepikowana lub stanowić odrębną warstwę odzieży; podszewkę zwykle szyje się z włókien aramidowo-wiskozowych, tkanin aramidowych czy bawełnianych impregnowanych.

W skład strażackiego umundurowania wchodzą:

chroniące przed promieniowaniem cieplnym i przed płomieniami ubranie w formie kombinezonu, lub zestawu składającego się ze spodni i kurtki z kapturem lub kurtki i kaptura;
rękawice specjalne;
buty strażackie;
hełm strażacki;
maski do aparatów oddechowych i same aparaty oddechowe;
pas strażacki
kominiarka strażacka.

Jeżeli jesteś strażakiem lub potrzebujesz jakiegokolwiek innego sprzętu pożarniczego, BHP lub KSRG – koniecznie zajrzyj na Strefa998.pl

Materiał Partnera