Data: 17 maja 2020 Kategoria: Bez kategorii
dezynfekcja w przychodniach i pomieszczeniach szpitalnych

Dezynfekcja przychodni i pomieszczeń szpitali

Przychodnie medyczne i szpitale to miejsca, w których każdego dnia spotykają się duże grupy osób w różnym stanie zdrowia. Często zdarzają się niespodziewane sytuacje i wypadki, które stanowią poważne źródło zanieczyszczeń i drobnoustrojów chorobotwórczych. Z tego powodu tak ważne jest, aby regularnie przeprowadzać specjalistyczną, fachową dezynfekcję. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach i jak dokonać dezynfekcji na terenie przychodni i w pomieszczeniach szpitalnych.

Sytuacje, w których dezynfekcja pomieszczeń medycznych jest potrzebna

W przychodniach oraz szpitalnych gabinetach zabiegowych codziennie wykonuje się szereg badań diagnostycznych. Te wiążą się z pobieraniem krwi i innych płynów ustrojowych. Choć personel medyczny jest przeszkolony w tego typu zadaniach, czasami pomieszczenie ulega zanieczyszczeniu niebezpiecznymi substancjami. Bardzo ważne jest, aby niezwłocznie je zneutralizować i usunąć, nie dopuszczając do kontaktu płynów ustrojowych pacjenta z tkankami innych osób. W tym celu konieczna okazuje się dezynfekcja.

Dezynfekcja jest konieczna również wtedy, gdy w pomieszczeniu szpitalnym przebywa pacjent dotknięty chorobą zakaźną, na przykład COVID – 19.

Specjaliści z firmy DS TECHNIK wyjaśniają: Wiele chorób zakaźnych przenosi się drogą kropelkową, a drobnoustroje je powodujące mogą przez długi czas unosić się w powietrzu. Dezynfekcja jest więc niezbędna, aby do pomieszczenia mógł wejść inny pacjent oraz członkowie personelu medycznego.

Niebezpieczeństwo zanieczyszczenia powierzchni w pomieszczeniach medycznych jest dość zróżnicowane. Największe obserwuje się w obrębie sal porodowych i na oddziałach internistycznych.

Jak przeprowadza się dezynfekcję w przychodniach i pomieszczeniach szpitalnych?

Najpopularniejszą metodą na dezynfekcję przychodni i pomieszczeń szpitali jest ozonowanie. Wykorzystuje się w niej ozon, czyli silnie utleniający gaz. Ozonowanie przeprowadza się przy pomocy generatora gazu, ustawionego w centralnym punkcie pomieszczenia.

Ozon bardzo łatwo rozprzestrzenia się po wszystkich zakamarkach wnętrza, dzięki czemu dezynfekcja przychodni i pomieszczeń szpitali jest bardzo skuteczna. Po skorzystaniu z ozonatora wnętrze trzeba dokładnie przewietrzyć, a pacjenci i personel mogą z niego dalej korzystać. Ozonowanie usuwa wszystkie drobnoustroje z powietrza i powierzchni, jest więc jedną z najbardziej skutecznych i łatwych metod.

W przychodniach i pomieszczeniach szpitali używa się także dezynfekcji chemicznej, przede wszystkim do oczyszczania blatów i innych powierzchni. Wykorzystuje się w niej specjalne preparaty, głównie na bazie alkoholu etylowego. Dezynfekcja chemiczna ma zastosowanie w przypadku niewielkich zabrudzeń, na przykład kropli krwi lub leków.

Materiał Partnera