Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
W jakim wieku przeprowadzić pierwsze badanie wzroku u dziecka?
Kiedy po raz pierwszy wybrać się z dzieckiem do okulisty?
Badanie oczu dziecka po raz pierwszy może odbyć się zaraz po narodzinach dziecka ,nawet w pierwszym tygodniu życia , jeżeli istnieją do tego wskazania np. dzieci przedwcześnie urodzone, ciężki przebieg porodu, czy widoczne wady i malformacje czaszki. Badanie polega na podaniu kropli do oczu celem rozszerzenia źrenic i obejrzenia przezierności struktur oczu i oceny dna oka. Każda kolejna konsultacja ze specjalistą musi być już zaplanowana przez rodziców. Po zakończeniu okresu noworodkowego dziecko powinno zostać poddane badaniu wzroku w wieku 2 – 3 lat. Wizyta o okulisty może oczywiście odbyć się wcześniej – wtedy, gdy tylko zostanie zauważony problem ze wzrokiem. Wady wzroku są bowiem bardzo często dziedziczone po rodzicach i objawiają się już w pierwszych miesiącach życia, dlatego kluczowa jest obserwacja swojego dziecka. Objawami wady wzroku lub przesłankami do jej rozwoju mogą być: mrużenie oczu, mruganie, oglądanie telewizji ze zbyt bliskiej odległości, przechylanie główki, aby wyostrzyć obraz lub trzymanie zabawki bardzo blisko oczu. W zaawansowanym rozwoju nieprawidłowości mogą być obecne incydenty potykania się o przedmioty, których dziecko ze względu na wadę nie jest w stanie dostrzec.Co czeka dziecko na wizycie badania wzroku?
Przygotowanie dziecka na to, co czeka go w gabinecie okulistycznym może mu bardzo pomóc w pozbyciu się lęku przed nieznanym. W przypadku młodej osoby, która jeszcze nie potrafi dobrze czytać ani pisać, lekarz bada wzrok poprzez pokazywanie obrazków zwierząt. Dziecko zasłania jedno oko i z określonej odległości ma za zadanie rozpoznać zwierzę, które znajduje się na ilustracji. U starszych dzieci, które radzą sobie z czytaniem, badanie przebiega podobnie jak u dorosłych. Dziecko z zasłoniętym okiem odczytuje poszczególne litery z tablicy, a następnie odczytuje otrzymany tekst. Takie badanie pozwala wykryć podejrzenie wady wzroku.O badaniu wzroku wypowiada się specjalista z poradni Arkadia Medical: Badanie wzroku to jedno z najważniejszych badań u dziecka, o którego systematyczności nie można zapominać. Bardzo często trafiają do gabinetu rodzice, których dziecko ma już zaawansowaną wadę wzroku. Takie nieprawidłowości mogą być bardzo trudne do wyleczenia.
Regularność badań profilaktycznych
Badanie wzroku u dziecka powinno odbywać się regularnie. Po pierwszej obowiązkowej kontroli następne przesiewowe badania przeprowadzane są w wieku 4 i 6 lat, a później w momencie rozpoczęcia nauki w szkole. Wykrycie wad wzroku w okresie wczesnej edukacji może mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka. Z powodu niewykrytych lub zbagatelizowanych nieprawidłowości, młodzi uczniowie mają bardzo często problemy z nauką i, koncentracją, bólami głowy, często może pojawić się niedowidzenie lub zez. Regularne badanie wzroku powinno odbywać się co około 3 lata, aż do osiągnięcia pełnoletności.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana