Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
W jaki sposób pielęgnować świeżo wykonany tatuaż?

Tatuaże to obecnie jedna z najpopularniejszych metod zdobienia własnego ciała – chętnie korzystają z niej osoby pochodzące z różnych grup społecznych i subkultur, chcące wyrazić siebie lub zamaskować niedoskonałości własnego ciała (np. blizny). Wyspecjalizowani w tej dziedzinie artyści są w stanie wykonać wzory w praktycznie dowolnym stylu, z wykorzystaniem różnego rodzaju motywów. Warto pamiętać jednak, że ostateczny efekt zależy nie tylko od profesjonalizmu tatuatora, ale również od tego, jak zadbamy o higienę gotowego tatuażu. Oto kilka zasad, których należy przestrzegać w tym zakresie.
Zrezygnuj z alkoholu
Spożyty alkohol zwiększa ciśnienie krwi, a tym samym wzmacnia krwawienie i utrudnia proces gojenia skóry. Z tego powodu nie powinniśmy pić żadnego alkoholu co najmniej 24 godziny przed wizytą w salonie tatuażu oraz co najmniej przez 3 dni po wykonaniu tatuażu.
Przemywanie tatuażu
Do mycia tatuażu powinniśmy używać letniej wody z dodatkiem delikatnego mydła lub żelu do higieny intymnej – ważne, żeby był to środek delikatny i nieperfumowany. Po umyciu ostrożnie osuszamy tatuaż za pomocą ręcznika papierowego – pod żadnym pozorem nie używamy w tym celu ręczników bawełnianych zwłaszcza tych już używanych, gdyż grozi to przedostaniem się bakterii do rany. Tatuaż powinien być przemywany co 2-3 godziny. Pamiętajmy, że do czasu zagojenia tatuaż nie powinien mieć zbyt wiele kontaktu z innymi środkami czystości, dlatego lepiej zamiast kąpieli wybrać prysznic i w jego trakcie omijać gojące się fragmenty skóry.
Opatrunki
Pierwszy opatrunek zostaje nałożony na skórę w salonie – tatuator smaruje świeżo wykonany tatuaż wazeliną i owija przezroczystą folią. Po upływie kilku godzin należy opatrunek zdjąć, przemyć tatuaż i posmarować go maścią ochronną (bepanthen lub specjalistycznych preparatów takich jak easy tattoo). Do czasu całkowitego zagojenia skóry należy stosować maść co ok. 2-3 godziny – pamiętajmy, by przed jej nałożeniem dokładnie umyć ręce. Jeśli fragment skóry pokryty tatuażem ma styczność z ubraniem, powinniśmy po nałożeniu maści owijać to miejsce folią kuchenną.
Maksymalny okres czasu przez jaki używamy folii to 3 dni/ 5 nocy, aby uchronić skórę przed przyklejeniem się do ubrania czy pościeli. W kolejnych dniach nie stosujemy już folii nawet pod ubranie. Tatuaż powinien jak najwięcej oddychać, dlatego nie zakrywamy go, jeśli nie jest to konieczne.
Przed czym chronić tatuaż?
Świeżo wytatuowana skóra jest bardzo wrażliwa, dlatego do czasu jej zagojenia powinniśmy unikać:
- długich, gorących kąpieli (aby nie moczyć tatuażu),
- basenu/sauny/siłowni,
- ekspozycji tatuażu na słońcu/solarium,
- drapania i dotykania tatuażu – w szczególności powinniśmy wystrzegać się odrywania złuszczającego się naskórka.
Przestrzeganie powyższych zasad daje dużą pewność, że nasz tatuaż będzie wyglądał idealnie, a nasza skóra pozostanie zdrowa – warto mieć świadomość odpowiedzialności jaka na nas spoczywa zanim zdecydujemy się na wykonanie tatuażu. Jeśli już jesteśmy pewni i gotowi poświęcić naszej skórze więcej czasu, wystarczy zgłosić się do profesjonalnego studia tatuażu, takiego jak warszawski salon Last Drakkar.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana