Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
W jaki sposób dbać o soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe stanowią świetną alternatywę dla okularów, cenioną przede wszystkim przez aktywne osoby, dla których noszenie szkieł w oprawach jest po prostu niewygodne. Soczewki nie wymagają ciągłego poprawiania, a brak jakichkolwiek ramek sprawia, że ich użytkownicy funkcjonują tak samo, jak osoby cieszące się naturalnie ostrym widzeniem.
Zatwardziali zwolennicy tradycyjnych okularów wytaczają przeciw soczewkom najróżniejsze zarzuty, ale część z powtarzanych opinii nie jest prawdą – przekonuje ekspert z salonu optycznego w Dębicy. Jak na przykład twierdzenie, że soczewki kontaktowe są niezdrowe i powodują podrażnienia czy choroby oczu. Właściwie zakładane i pielęgnowane soczewki kontaktowe są całkowicie bezpieczne dla gałki ocznej, a zagrożenie stanem zapalnym powstaje dopiero w przypadku ich zabrudzenia.
Regularne czyszczenie soczewek
Wszystkie soczewki z wyjątkiem jednodniowych wymagają codziennego wieczornego czyszczenia. Na powierzchni soczewki gromadzą się bowiem osady tłuszczowo-białkowe, pochodzące bezpośrednio z naszego ciała, które mogą stanowić pożywkę dla bakterii. Aby uniknąć naniesienia na soczewki jakichkolwiek zabrudzeń, przed każdym kontaktem z nimi należy dokładnie umyć i wysuszyć ręce.
Prawidłowe czyszczenie soczewek
Po wyjęciu soczewki z oka najpierw nanosimy na nią kilka kropel płynu i pocieramy opuszką palca przeciwnej ręki przez około 15 sekund. Następnie jeszcze raz płuczemy soczewkę płynem. Uwaga! Nie wolno myć soczewek kontaktowych wodą! Do czyszczenia samych soczewek, jak i pojemniczków używamy wyłącznie specjalnego płynu.
Prawidłowe przechowywanie soczewek
Soczewki odkładamy zawsze do odpowiedniej komory pojemniczka, czyli lewą soczewkę do lewej komory, a prawą – do prawej. Oddzielne przechowywanie soczewek we właściwych im miejscach jest ważne, aby nie przenosić ewentualnych zanieczyszczeń do drugiego oka. Pojemnik, do którego wkładamy soczewki na noc powinien być wypełniony płynem na tyle, by jego poziom kompletnie zakrywał soczewkę – wyjaśnia specjalista Zakładu Optycznego Krystyna Pokorna-Stafin.
Prawidłowa pielęgnacja pojemników na soczewki
To kwestia najczęściej pomijana przez użytkowników soczewek. I jednocześnie bardzo niebezpieczna, gdyż może niweczyć celowość wszystkich innych zabiegów higienicznych wokół soczewek. Każdego dnia, po wyjęciu soczewek z pojemniczka powinniśmy wylać z niego płyn. Bezwzględnie niewskazane jest dwukrotne umieszczenie soczewek w tym samym płynie. Sam pojemniczek po wylaniu płynu należy przemyć i zdezynfekować.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana