Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Rehabilitacja w rwie kulszowej. Co warto wiedzieć?

Rwa kulszowa – schorzenie to objawia się na ogół nagłym niespodziewanym bólem w okolicy odcinka lędźwiowego promieniującym do pośladka, uda, łydki, a nawet stopy. Najczęstszą przyczyną jest wypuklina krążka międzykręgowego, która podrażnia nerw kulszowy. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z bólem jest rehabilitacja – warto jednak wiedzieć, że powinna być ona być kierowana i nadzorowana przez lekarza oraz wykwalifikowanego fizjoterapeutę, a także kontynuowana w domu.
Leczenie i rehabilitacja rwy kulszowej
Sposób leczenia rwy kulszowej jest zależny od fazy dolegliwości. W ostrym stadium stosuje się środki farmakologiczne: przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz obniżające napięcie mięśniowe. Chory z objawami ostrej rwy kulszowej wymaga leżenia w łóżku na w miarę płaskim podłożu w ułożeniu p/ bólowym. Rehabilitacja rwy kulszowej w tym okresie obejmuje zabiegi z zakresu zimno- i ciepłolecznictwa oraz łagodnego rozluźniającego masażu leczniczego. W okresie podostrym złagodzenie dolegliwości bólowych uzyskamy, wybierając zależnie od potrzeby i możliwości z całej gamy zabiegów stosując: jonoforezę, prądy Traberta, diadynamiczne, interferencyne, TENS galwanizację i laseroterapię. Fizjoterapeuta może również wykonać delikatne ćwiczenia rozciągające mm. przykręgosłupowych, pośladkowych.
W fazie przewlekłej oraz remisji w leczeniu bólu pomaga terapia manualna, masaże, ćwiczenia rozciągające spięte mięśnie oraz wzmacniające dolny odcinek kręgosłupa (gorset mm. kręgosłupa), a także ćwiczenia wykonywane metodą McKenziego. Wśród zabiegów fizykoterapeutycznych wyjątkową skutecznością wyróżniają się: Indiba Activ (z wykorzystaniem prądów wysokiej częstotliwości), elektroterapia (np. terapia wysokotonowa WaDiT i prądy Traeberta) oraz magnetoterapia (magnetronik, SIS, czyli Super Indukcyjna Stymulacja lub Terapuls). Wszystkie te zabiegi dostępne są w Gabinecie Rehabilitacji Medycznej w Krakowie.
Zapobieganie nawrotom rwy kulszowej
Równie ważnym co rehabilitacja elementem zapobiegania nawrotom rwy kulszowej, jest praca własna pacjenta. Konieczne jest zadbanie o właściwą masę ciała i aktywność fizyczną, ponieważ nadwaga lub otyłość, a także brak ruchu są czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się rwy kulszowej. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy zawód wymagający przenoszenia ciężkich rzeczy lub pracujemy przez wiele godzin w wymuszonej pozycji, np. stojącej lub siedzącej. Pamiętaj, podnosząc cięższy przedmiot, staraj się nie schylać, wykonaj przysiad, kolana zginaj w linii prostej nad stopami, a podnoszony przedmiot ma być blisko ciała. Niezależnie od rodzaju pracy należy także zadbać o jej ergonomię, a podczas pracy siedzącej pamiętać o przerwach.
Nadmiernemu napięciu mięśni zapobiegną ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie pleców oraz pośladków. Dodatkowo należy unikać gwałtownych ruchów oraz zadbać o jakość pożywienia i właściwe nawodnienie. W zapobieganiu nawrotom rwy kulszowej pomocna będzie także higiena snu, dlatego zwróćmy szczególną uwagę na dobór materaca i poduszki. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów pozwoli na pozbycie się dolegliwości bólowych na dłużej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana