Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Psychoterapia, czyli leczenie duszy – krok po kroku
Jakie elementy możemy wyróżnić w psychoterapii?
Choć każda psychoterapia odbywa się w inny sposób z powodu różnic indywidualnych klientów, jesteśmy w stanie wyróżnić jej elementy składowe. Są to:- Sojusz roboczy – jest to swoisty kontrakt z klientem, często zawarty na piśmie, zawierający cele do osiągnięcia podczas terapii.
- Szczegółowa diagnoza – jest to podstawa, aby skutecznie pomóc osobie poddającej się terapii. Składa się na nią wiele elementów, takich jak: motywacja, osobowość, objawy i mechanizmy obniżające jakość życia czy potencjalne zaburzenia.
- Poszczególne techniki psychologiczne – te będą różnić się od siebie w zależności od tego, w jakim nurcie przebiega psychoterapia oraz czego potrzebuje klient.
Co psychoterapia może wnieść do naszego życia?
Warto wiedzieć, że psychoterapia nie pomoże nam wraz z pierwszym spotkaniem, a sprawy, o których będziemy rozmawiać, mogą być niekiedy trudne i bolesne – wyjaśnia specjalista z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Terapeutycznej „Carpe Diem”. – Mimo to wysiłek jest wart swojej ceny, ponieważ rezultaty mogą w dużym stopniu odmienić nasze życie, wyleczyć nas z traum oraz zmienić sposób postrzegania świata.Dzięki psychoterapii możemy także poznać samych siebie, oduczyć się destrukcyjnych wzorców zachowania, które być może wypracowaliśmy na przestrzeni życia, nabyć właściwą samoocenę oraz ocenę rzeczywistości. Poznanie siebie jest bardzo ważne, ponieważ pomaga zidentyfikować własne wady i słabości, co umożliwia rozpoczęcie pracy nad nimi. Ponadto, rozwiązanie to może pomóc nam przywrócić poczucie kontroli nad własnym życiem, a także pozwala na kontakt z osobą, która nie będzie nas oceniać ani traktować stereotypowo. Terapeuta dysponuje narzędziami, które umożliwiają profesjonalną pomoc, co różni go od przyjaciela czy rodziny.
Terapia grupowa czy indywidualna?
Różnica w liczebności klientów to nie jedyne, co różni te dwa rodzaje. Terapia grupowa pozwala na większą socjalizację, co wynika z faktu obcowania nie tylko z terapeutą, lecz także z innymi klientami. Częstotliwość spotkań jest zróżnicowana – od codziennych do comiesięcznych. Grupy terapeutyczne często mają charakter profilowany, spotkamy więc ludzi z podobnymi problemami do naszych. Psychoterapia indywidualna bazuje na bezpośrednim kontakcie jednego klienta z terapeutą. Pozwala to na większy wgląd w sytuację, gdyż prowadzący terapię jest całkowicie zaabsorbowany jedną osobą.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana