Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Przygotowanie do badania holterem ciśnieniowym
Badanie holterem RR zaraz obok holtera EKG jest jednym z najczęściej wykorzystywanych testów diagnostycznych w kardiologii. Polega głównie na nieprzerwanym monitorowaniu ciśnienia krwi przez około 24 godziny w trakcie codziennych czynności podejmowanych pacjenta. Badanie to jest dokładniejsze niż standardowy pomiar ciśnienia krwi. Jak należy przygotować się do badania holterem RR? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tym artykule.
O czym warto pamiętać przed badaniem holterem ciśnieniowym?
Głównym celem badania holterem RR jest pomiar ciśnienia tętniczego przez cały dzień, a następnie analiza uzyskanych wyników. Pacjent w tym czasie powinien wykonywać swoje rutynowe obowiązki. Wskazane jest również noszenie luźnych ubrań, które nie będą krępowały ruchów, jak również nie uciskały mankietu oraz urządzenia zapisującego pomiary.
W trakcie badania holterem ciśnieniowym pomiary są wykonywane średnio co 15 minut w ciągu dnia i co pół godziny w porze nocnej. W trakcie pomiarów badany powinien rozluźnić ramię, co przełoży się na uzyskanie dokładniejszych wyników. Po całodniowej diagnostyce holterem RR uzyskane wyniki poddawane są analizie lekarskiej. Możliwe jest również założenie aparatury w miejscu zamieszkania pacjenta bez konieczności przychodzenia do kliniki. Lekarz internista ze Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej przyjeżdża bezpośrednio do domu osoby poddającej się badaniu zarówno na terenie Katowic, jak i Sosnowca czy Bytomia.
Kiedy należy zdecydować się na badanie holterem RR?
Na badanie holterem RR powinny zdecydować się osoby, u których występują niepokojące objawy takie jak: bóle głowy, zawroty, problemy z oddychaniem, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, a także problemy z krążeniem, np. niewydolność serca czy miażdżyca. Badanie to wskazane jest również dla osób z podejrzeniem nadciśnienia białego fartucha, podejrzeniem bezdechu sennego, sporadycznymi skokami ciśnienia. Osoby z rodzin obciążonych chorobami kardiologicznymi także powinny rozważyć badanie holterem ciśnieniowym.
Holter RR jest także wskazany dla pacjentów, u których wykonano już standardowy pomiar ciśnienia krwi, ale wyniki były niejednoznaczne. Badanie to jest także pomocne w monitorowaniu skuteczności leczenia. Dzięki holterowi ciśnieniowemu można dokładnie określić parametry ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę – również w trakcie snu – co pozwala na trafniejszą diagnozę oraz dostosowanie odpowiedniej terapii i uniknięcie lub opóźnienie zmian narządowych, migotania przedsionków i niebezpiecznych następstw jak zawał serca czy udar mózgu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana