Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Przygotowania i przebieg zabiegu kastracji psów

Spis treści
Z różnych względów wielu właścicieli czworonogów decyduje się poddać swojego pupila kastracji. Taki zabieg jest dość prosty i powinien przebiegać bez komplikacji. Kastracja może przedłużyć życie naszego psa i uchronić go przed wieloma chorobami. Zanim jednak zabierzemy psa do weterynarza, musimy odpowiednio go do tego przygotować. Jak przygotować czworonoga do zabiegu kastraci? Sprawdź!
Przygotowanie do zabiegu
Przygotowanie psa do zabiegu spoczywa na jego właścicielu. Bardzo ważne jest, by na przynajmniej 12 godzin przed wykonaniem zabiegu, pies nie dostawał jedzenia. Na dwie godziny prze zabiegiem kastracji należy też odstawić wodę. Jeśli suka ma już cieczkę, zabieg może zostać wykonany najwcześniej dwa miesiące po jej zakończeniu. Przed operacją pies powinien przejść odrobaczanie i odpchlenie. Potrzebna będzie też aktualna karta szczepień. Co również istotne, w czasie zabiegu zwierzak musi być w pełni zdrowy.
Przebieg zabiegu
Dość często przed zabiegiem lekarz wykonuje jeszcze ostatnie badania psa – między innymi morfologię. Wynika to z tego, że zabieg kastracji u zwierząt wykonuje się w pełnym znieczuleniu. Narkoza jest psu najczęściej podawana w obecności jego pana, ponieważ wtedy zwierzę mniej się denerwuje. Po podaniu znieczulenia, zwierzak jest zabierany do sali operacyjnej. Cały zabieg trwa czasem zaledwie kilkanaście minut, czasem dłużej. Nie oznacza to jednak, że po kwadransie zabierzemy psiaka do domu. Musi on też zostać wybudzony z narkozy pod opieką weterynarza. Metod przeprowadzania kastracji jest kilka, dość popularne są ostatnio kastracje bezszwowe – podczas takiego zabiegu moszna nie jest usuwana, ale z czasem sama się chlania. Zabieg kastracji psa wykonamy w przychodni weterynaryjnej Wojciecha Nowakowskiego.
Jak opiekować się psem po zabiegu?
Właściciel psa poddanego kastracji musi mu zapewnić właściwą opiekę także po zabiegu. Jeśli zwierzę nie wybudziło się jeszcze z narkozy, powinniśmy ułożyć je ciepłym miejscu – można przykryć psiaka kocykiem. Dopiero po 12 godzinach od wybudzenia zwierzak może dostać pierwszy posiłek – powinno to być jedzenie lekkostrawne – na przykład gotowany kurczak. Zwierzak po zabiegu nie powinien też biegać, skakać i się męczyć. W tym okresie warto trzymać psa na smyczy lub na szelkach. Ze względu na ograniczenie możliwości ruchu po zabiegu przez pierwsze dni wychodzimy z czworonogiem tylko krótkie spacery, staramy się go nie męczyć. I najważniejsze – kiedy tylko coś nas niepokoi od razu kontaktujemy się z weterynarzem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana