Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Przyczyny schorzeń dróg moczowych
Choroby układu moczowego to jedne z najbardziej dokuczliwych i wstydliwych dolegliwości zdrowotnych. Przyczyny ich powstawania mogą być różnorodne, podobnie jak metody leczenia.
Problemy bakteryjne
Większość schorzeń układu moczowego wiąże się z działaniem drobnoustrojów, przede wszystkim różnego rodzaju bakterii. W normalnych warunkach drogi moczowe ponad zwieraczem pęcherza są jałowe. Niekiedy dochodzi jednak do przenikana drobnoustrojów i ich stopniowego namnażania w drogach moczowych, co prowadzi do infekcji, a w dalszej konsekwencji do stanu zapalnego. Najczęściej ofiarą bakterii pada pęcherz moczowy, choć możliwe są też poważniejsze powikłania – np. gdy bakterie przenikają do nerek. Mamy wówczas do czynienia z tzw. odmiedniczkowym zapaleniem nerek.
Za przyczynę przeważającej ilości zakażeń układu moczowego (ok. 90% przypadków) odpowiada bakteria E. coli, czyli tzw. pałeczka kałowa, występująca w jelicie grubym. Bakteria może przemieścić się z odbytu do ujścia cewki moczowej. Kluczowym jest zatem utrzymanie odpowiedniej higieny. Zakażenie bakteryjne jest również możliwe poprzez odbywanie stosunków seksualnych. Na szczęście większość bakterii da się wykryć za pośrednictwem badań moczu. W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię.
Problemy anatomiczne
Niekiedy zaburzenia oddawania moczu są związane z patologiami anatomicznymi układu moczowego. Duża część problemów dotyczy samego ujścia cewki moczowej, czyli krótko mówiąc członka. Wielu młodych mężczyzn (choć nie tylko) boryka się m.in. z problemem stulejki. Dolegliwość ta polega na niemożności zsunięcia napletka z żołędzia penisa. Nieleczona stulejka utrudnia oddawanie moczu, prowadzi do szeregu powikłań chorobowych, a także wpływa negatywnie na jakość życia seksualnego. Może to być wada wrodzona, bądź też nabyta (np. wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji członka, typu nieodciąganie napletka w trakcie mycia). Stulejkę usuwa się chirurgicznie. Obecnie jest to zabieg wykonywany rutynowo. Nie wiąże się z większymi komplikacjami, pozwala za to na odzyskanie właściwego komfortu życia.
Innym, często występującym problemem anatomicznym, jest zwężenie cewki moczowej. Podobnie jak w przypadku stulejki, może być to wada wrodzona, częściej jednak nabyta – wskutek uszkodzeń tkanek ścianki cewki moczowej. Oddziaływanie moczu na obrzęknięty nabłonek cewki powoduje jej włóknienie. Gojenie prowadzi z kolei do zmniejszenia obwodu cewki, utrudniając przepływ moczu. Osoby ze zwężoną cewką nie mogą zachować prostego strumienia moczu. Rozdwaja się on, co często prowadzi do niemożności pełnego opróżnienia pęcherza. W skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitego zamknięcia światła cewki. Podobnie jak w przypadku stulejki i innych problemów natury anatomicznej, ze zwężeniem można uporać się przy pomoc chirurga.
Przerost prostaty
Problem prostaty zasługuje na odrębne potraktowanie. Gruczolak stercza stanowi bowiem często główną przyczynę kłopotów z oddawaniem moczu. Z rozrostem prostaty ma do czynienia właściwie każdy dorosły mężczyzna. Zmiany hormonalne powodują bowiem, że ok. 45-50 roku życia gruczoł krokowy ulega powiększeniu. Powiększająca się prostata zaciska się wokół cewki moczowej, blokując odpowiedni przepływ moczu. Z czasem załatwianie potrzeb fizjologicznych staje się coraz trudniejsze i bardziej nieregularne. Strumień moczu się urywa. Mężczyznom towarzyszy również uczucie pełnego pęcherza.
W przypadku łagodniejszego rozrostu, da się go kontrolować farmakologicznie, niwelując napięcie mięśni gładkich dróg moczowych i udrażniając przepływ moczu. Niekiedy przepisuje się również leki wpływające na zmniejszenie objętości stercza. Niestety, nie każdemu to pomaga. Bywa, że konieczna jest operacja – zwłaszcza, gdy gruczolak jest bardzo duży, a mocz zalega w pęcherzu, którego nie da się w żaden sposób opróżnić. Za problemy z prostatą mogą odpowiadać rozrastające się, prawidłowe komórki, jak również komórki zmienione nowotworowo. Tu dochodzimy do kolejnego punktu.
Nowotwory układu moczowo-płciowego
Nowotwory są coraz częstszą przyczyną rozwoju schorzeń dróg moczowych. Patologie nowotworowe dopadają m.in. takie narządy, jak nerki, jądra i pęcherz. Swoistym ,,cichym zabójcą" jest zwłaszcza rak prostaty – drugi najczęściej występujący wśród mężczyzn, zaraz po nowotworze płuc. W przypadku nowotworów najważniejsza jest profilaktyka. Poddawanie się regularnym badaniom urologicznym może doprowadzić do zdiagnozowania choroby w jej wczesnym stadium, co umożliwi skuteczne leczenie.
Jeśli czujesz, że coś Ci dolega – nie zwlekaj. Fachowcy z gabinetów urologicznych są przyzwyczajeni do rozwiązywania nawet najbardziej wstydliwych problemów zdrowotnych. Grunt, to wybrać specjalistę, który dysponuje odpowiednią wiedzą, sprzętem i podejściem do pacjenta. Rozejrzyj się po swoim mieście i znajdź odpowiedniego lekarza. Tak np., jeśli mieszkasz na terenie Wrocławia bądź okolic, możesz skorzystać z usług gabinetu urologicznego doktora Marka Góreckiego. Pamiętaj, zwłoka, to twój największy przeciwnik. Lepiej zapobiegać, niż leczyć!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana