Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Pasta z fluorem czy bez, którą najlepiej wybrać?
Fluor szkodzi! Takie stwierdzenie coraz częściej pojawia się w prasie czy Internecie. A przecież pasta do zębów z fluorem to podstawa prawidłowej higieny jamy ustnej dzieci i dorosłych. Co na ten temat sądzą eksperci?
Fluor w paście do zębów
Pasta do zębów wzbogacona fluorem stanowi podstawę działań profilaktycznych zapobiegających próchnicy. Składnik ten wpływa na właściwą twardość szkliwa. Fluor jest uzupełnieniem zabiegów remineralizacji (m.in. oczyszczania i piaskowania) oferowanych przez profesjonalne placówki, takie jak gabinet stomatologiczny Ewa Pawlak. Pierwiastek wzmacnia również działania naprawcze w przypadku demineralizacji (odwapnienie szkliwa). Pasty z fluorem różnią się między sobą stężeniem, które jest dostosowane do wieku. Dla dzieci stężenie fluorków powinno wynosić około 1000 ppm, w produktach dla dorosłych do 1500 ppm.
Czy pasta z fluorem szkodzi?
Stwierdzenie, że fluor szkodzi, wynika z faktu, iż w dużym stężeniu może wykazywać działanie toksyczne. Jednak jego ilość w paście do zębów jest bezpieczna i wręcz niezbędna do przeciwdziałania próchnicy. Światowa Federacja Dentystyczna (FDI), która w 2018 roku uaktualniła zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej, potwierdziła, że należy stosować produkty ze stężeniem fluoru wynoszącym przynajmniej 800 ppm. Tylko taki skład pasty do zębów wraz z ograniczeniem spożycia węglowodanów, systematycznym usuwaniem płytki nazębnej oraz kontrolami w gabinecie stomatologicznym gwarantują pełną ochronę przed próchnicą.
Dla dzieci pasta bez fluoru czy z fluorem?
Światowa Federacja Dentystyczna wyraża również jednoznaczne stanowisko w przypadku właściwej higieny jamy ustnej dzieci. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne wskazuje, że FDI zaleca, aby rodzice używali pasty z fluorem u dzieci już po pojawieniu się pierwszych zębów. W zależności od wieku modyfikuje się jej ilość. Dla najmłodszych odpowiednia dawka pasty nie jest większa niż ziarenko ryżu. Dzieciom powyżej 3 roku życia, które opanowały nawyk wypluwania, można nakładać na szczoteczkę pastę o wielkości ziarnka grochu. Po ukończeniu 6 lat możliwe jest stosowanie produktów o stężeniu fluoru powyżej 1000 ppm.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana