Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Nowoczesne metody leczenia jaskry
Jaskra jest chorobą, która może doprowadzić do całkowitej utraty zdolności widzenia. Wczesne wykrycie objawów i podjęcie odpowiedniego leczenia pozwala na spowolnienie jej postępów oraz ograniczenie związanych z nią dolegliwości. Ze względu na fakt, że rozwój jaskry będzie w początkowej fazie trudny do zauważenia, istotne jest systematyczne badanie wzroku w specjalistycznym gabinecie okulistycznym.
Na czym polega jaskra?
Rozwój jaskry powoduje problemy z widzeniem ze względu na postępującą degenerację nerwu wzrokowego. Oznacza to zaburzenia widzenia, a wraz z czasem utratę pełnego spektrum docierających do oka bodźców wzrokowych. Wynika to z uszkodzeń kolejnych włókien nerwowych. Niestety, z uwagi na to, że komórki nerwowe nie ulegają regeneracji, pojawiające się zaniki mają charakter nieodwracalny. Jedną z podstawowych przyczyn występowania jaskry jest wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Może ono być związane z zaburzeniami w tworzeniu przepływającej przez przednią część gałki ocznej cieczy wodnistej lub jej odpływem. Zwykle jest to związane z zetknięciem się tęczówki z rogówką – mamy wówczas do czynienia z jaskrą zamkniętego kąta – lub brakiem drożności beleczkowania tj. zatkaniem otworów, przez które ciecz wodnista przenika do krwiobiegu – jest to jaskra otwartego kąta. Leczenie jaskry podejmuje się po przeprowadzeniu jednego z wykrywających ją badań – ocenie tarczy nerwu wzrokowego, sprawdzeniu pola widzenia, pomiarze ciśnienia wewnątrzgałkowego albo tomograficznym badaniu obrazowym, a także gonioskopowym badaniu kąta przesączania.
Przeczytaj również: Najczęściej występujące rodzaje jaskry
Jak można leczyć jaskrę?
Przy leczeniu jaskry można stosować środki farmakologiczne, które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Mają one postać kropli do oczu, podawanych raz lub dwa razy dziennie o ustalonej porze. Innym rozwiązaniem jest wykonanie zabiegu. W zależności od stanu pacjenta i typu schorzenia w grę wchodzą zabiegi laserowe np. irydotomia oznaczająca stworzenie otworu w tęczówce, przez który będzie odpływała ciecz wodnista albo irydoplastyka, czyli spłaszczenie nasady tęczówki przywracające przepływ. Możliwe jest też wykonanie operacji chirurgicznej, w ramach której wymienia się soczewkę naturalną na sztuczną, dzięki czemu odblokowuje się przepływ cieczy wodnistej albo tworzy jej sztuczny odpływ. Stosuje się też procedury, które mają na celu zmniejszenie wydzielania cieczy wodnistej.
Przeczytaj również: Jak przygotować się na badanie wzroku?
Pełną diagnostykę wzroku wykonują specjalistyczne kliniki okulistyczne takie jak Ośrodek Okulistyczny we Wrocławiu. Placówka ta specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu i mikrochirurgii oka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana