Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Niepełnosprawność nie musi oznaczać ograniczeń, czyli wszystko o wózkach aktywnych
Wbrew pozorom życie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich nie musi wiązać się z licznymi ograniczeniami. Argumentem przemawiających za tym twierdzeniem jest korzystanie osób niepełnosprawnych z nowoczesnych wózków inwalidzkich aktywnych. W dzisiejszym tekście opowiemy nieco o tych wyjątkowych pojazdach. Sprawdź, czym są aktywne wózki, co je cechuje i jakim osobom są polecane.
Czym są wózki inwalidzkie aktywne?
Chyba każdy wie, czym mniej więcej są wózki inwalidzkie, tj. – do czego służą i przez kogo są wykorzystywane. Takie wózki to pojazdy, które ze względu na swoją konstrukcję przeznaczone są do poruszania się osób z niepełnosprawnością. Mogą być napędzane siłą mięśni, ale nie tylko. Wybrane modele funkcjonują dzięki silnikowi pozwalającemu na ruch pojazdu o określonej prędkości – podobnej do prędkości pieszego. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, wózki inwalidzki mogą występować w różnych wariantach, a jednym z nich są wózki inwalidzkie aktywne. Właśnie o tego typu pojazdach opowiemy w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu.
Nazwa wózków aktywnych poniekąd wskazuje na tym, czym one są, a dokładnie – co może je różnić od tradycyjnych modeli. Takie pojazdy mają zwiększać komfort życia osób, które z nich korzystają. W jaki sposób? Rezygnowanie z typowego wózka właśnie na rzecz jego aktywnego wariantu aktywizuje osobę z niepełnosprawnością – pozwala jej poczuć się lepiej i zdać sobie sprawę z tego, że brak pełnej sprawności wcale nie musi być związany z licznymi ograniczeniami. Sprzedawcy tego typu sprzętu, tacy jak dystrybutor wózków aktywnych Partner MED, wielokrotnie przypominają o tym, że także osoby niepełnosprawne mogą cieszyć się pełnią życia i regularnie zwiększać swój komfort życiowy – między innymi poprzez wykorzystywanie odpowiednich pomocy w postaci dobrej jakości sprzętu.
Co cechuje wózki aktywne i kto z nich korzysta?
Wózki aktywne wyróżniają się dużą lekkością – dzięki czemu można na nich wykonywać szybkie i sprawne ruchy, a nawet bez problemu pokonywać takie przeszkody jak krawężniki czy niskie stopnie schodów. Wyróżnia je specyficzna budowa: są stosunkowo małe, brak w nich zagłówków i podłokietników, a ich oparcie jest wyjątkowo krótkie. W takich pojazdach możliwa jest zmiana miejsca środka ciężkości i dopasowanie nachylenia kół. Cechują się też siedziskiem nachylonym do oparcia pod kątem ostrym. Wózki inwalidzkie aktywne polecane są przede wszystkim tym osobom z niepełnosprawnością, które lubią być aktywne i chcą pokonywać swoje ograniczenia.
Wózki aktywne charakteryzują się odpowiednim dopasowaniem konstrukcji oraz wyróżniających je parametrów do wymogów i potrzeb użytkownika – w taki sposób, aby ich użytkownicy czuli się bezpiecznie, komfortowo oraz zużywali jak najmniej energii do ich napędzania. Osiąga się to poprzez dobranie właściwych parametrów wózka – począwszy od materiału, z jakiego wózek jest wykonany (rama wózka może być z: lekkiego aluminium lotniczego, tytanu czy karbonu, a także z kompilacji tych wszystkich materiałów), odpowiedniego kąta ramy, siedziska i oparcia, a skończywszy na wyborze rodzaju tapicerki siedziska i oparcia.
Taki wózek, uwzględniający indywidualnie dobrane do użytkownika parametry (szerokość i głębokość siedziska oraz wysokość oparcia i pozycja środka ciężkości), staje się „idealnie dopasowany” do użytkownika. Co to daje? Po pierwsze zwiększa się kontrola użytkownika nad wózkiem: człowiek jest zintegrowany z wózkiem jak kierowca rajdowy ze swoim samochodem, który posłusznie wykonuje to, co kierowca chce. Drobny balans ciałem sprawia, że wózek podąża tam, gdzie użytkownik chce. Tak dopasowane wózki aktywne mają znacznie mniejsze opory toczenia oraz są dużo lżejsze (waga takiego wózka może osiągać od 4,5 do 9 kg) niż ich masowe, seryjne odpowiedniki. Wynika to ze zużycia mniejszej ilości materiału (rury ramy) potrzebnego do ich produkcji.
Dopasowany wózek zapewnia efektywniejsze napędzanie go przy zużyciu mniejszej energii. Pozwala to pokonać znacznie dłuższy odciek drogi niż na tradycyjnym wózku. Aktywny wózek inwalidzki umożliwia swojemu użytkownikowi toczenie łatwiejszego życia – praktycznie bez ograniczeń. Można na nich realizować swoje pasje, uprawiać sport i rekreacje, podróżować, a nawet brać czynny udział w maratonach lub w innych zawodach sportowych razem z osobami pełnosprawnymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana