Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Nadpotliwość - wstydliwy problem, któremu można przeciwdziałać
Każdy z nas poci się, uprawiając sport czy intensywny wysiłek fizyczny. Pocimy się podczas upałów czy w przypływie gwałtownych emocji – to zupełnie normalne zjawisko wynikające z naszej fizjologii. Problem jednak zaczyna się wówczas, gdy pocimy się w nadmiarze, w ilości nieproporcjonalnie większej do sytuacji, co dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Czym jest nadpotliwość i jak z nią skutecznie walczyć?
Nadmierne wydzielanie potu jako stan kliniczny dotyczy około 2% populacji i wynika z zaburzeń organizmu związanych z jego termoregulacją. Schorzenie obejmuje głównie okolice, gdzie zlokalizowanych mamy większość gruczołów potowych, a więc dłonie, stopy, pachy oraz głowę, co może być kłopotliwe dla relacji w codziennym funkcjonowaniu tak zawodowym, jak i towarzyskim. Aby zredukować te objawy, ograniczyć wydzielanie potu i uniknąć dyskomfortu, medycyna oferuje nowoczesne leczenia nadpotliwości botoksem.
Czym jest nadpotliwości i jakie są jej przyczyny?
Pot chroni organizm przed przegrzaniem i pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała. Pełni więc ważną funkcję termoregulującą i jednocześnie oczyszcza organizm z produktów przemiany materii. Jego wydzielanie kontrolowane jest przez autonomiczny układ nerwowy, którego nadmierne pobudzenie może mieć podłoże genetyczne i skutkować nadpotliwością określaną mianem pierwotnej (hiperhydroza). Jej objawem jest nadprodukcja potu niezależnie od okoliczności, nadmiernie wilgotne dłonie, krople na czole, plamy na ubraniu i stres z tym związany, który dodatkowo nasila objawy.
Mając świadomość, że w ciągu doby, w trakcie upałów człowiek jest w stanie wyprodukować nawet 12 litrów potu, można sobie wyobrazić jak bardzo to zjawisko nasila hiperhydroza i jaki jest to problem dla osoby pod względem psychologicznym i społecznym – wyjaśniają specjaliści Kliniki Medycyny Estetycznej dr Ertuganow.
Nadmierne pocenie może mieć także podłoże chorobowe i być objawem m.in.: cukrzycy, zaburzeń hormonalnych związanych z menopauzą, a także nadczynności tarczycy.
Botoks w leczeniu nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości botoksem ma na celu przede wszystkim redukcję krępujących objawów i ograniczenie wydzielania potu, a w konsekwencji poprawę jakości życia. Jest to obecnie uznana i niezwykle skuteczna metoda dająca niemal 100% efekt, a co najważniejsze – jest nieinwazyjna. Polega na blokadzie impulsów nerwowych docierających do gruczołów potnych, zatrzymując tym samym produkcję potu. Zabieg wiąże się z punktowym, śródskórnym podaniem niewielkiej ilości toksyny botulinowej w obszar o wzmożonej potliwości (np. pachy, dłonie) przy użyciu specjalnej, cienkiej igły. Procedurę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, z użyciem m.in. lidokainy dodanej do toksyny botulinowej.
Pierwsze efekty można obserwować już po upływie tygodnia i utrzymują się zwykle około 6 miesięcy. Po tym okresie zabieg należy powtórzyć.
Warto zaznaczyć, że botulina, poza skutecznym sposobem na zmarszczki, jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym preparatem w leczeniu chorób neurologicznych. Z dużym bowiem skutkiem jest wykorzystywana od ponad 20 lat w terapii m.in. przewlekłych migren czy dystonii. W przypadku nadpotliwości zaobserwowano przypadki, w których po wyeliminowaniu czynnika emocjonalnego (stresująca praca, partner, okoliczności), efekt działania botoksu był znacznie dłuższy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana