Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Na czym polega leczenie paradontozy?

Paradontoza to najbardziej rozpowszechniona na świecie choroba przyzębia. Według statystyk cierpi na nią 90% Polaków, a objawy nasilają się po 35. roku życia. Wbrew pozorom, nie jest to schorzenie nieuleczalne, ale ważne jest, by terapię rozpocząć jak najszybciej. Problem w tym, że przez wiele lat potrafi ona rozwijać się bezobjawowo albo jej symptomy są tak niewidoczne, że większość je lekceważy. Jak przebiega leczenie paradontozy?
Skąd się bierze paradontoza?
Paradontozą nazywamy choroby przyzębia, czyli tkanek odpowiadających za umocowanie zębów. To druga po próchnicy najczęściej występująca choroba jamy ustnej. Ze względu na powszechność występowania i skutki, jakie wywołuje, paradontozę należy zaliczać do grupy chorób społecznych. Przykładowo w USA tyle samo zębów traci się z powodu paradontozy co z powodu próchnicy, zaś w innych częściach świata nawet więcej.
Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Zależy także od sposobu odżywiania, statusu społecznego, a nawet rasy i płci (częściej chorują na nią mężczyźni) oraz warunków geograficznych. Na początku rozwija się skrycie albo daje słabe objawy. Niestety, z czasem dolegliwości nasilają się do tego stopnia, że prowadzą do uszkodzenia, a nawet utraty zębów.
Jakie są objawy paradontozy?
Główne objawy to:
- obnażenia szyjek zębowych i nadwrażliwość zębów,
- ruchomość zębów,
- krwawienie dziąseł (samoistne lub stwierdzane przy myciu),
- rozrost dziąseł (żywoczerwona struktura, obrzęk),
- zmieniony zapach z ust,
- przemieszczenia zębów.
Stąd rodzi się pytanie – jak walczyć z tą chorobą? W zależności od stopnia zaawansowania, w leczeniu paradontozy, stosuje się różne metody lecznicze.
Metody walki z paradontozą
W początkowej fazie choroby stomatolog udziela kilku porad dotyczących doboru szczoteczki, odpowiednich technik szczotkowania zębów (np. wykonywanie szczoteczką ruchów obrotowo-wymiatających) oraz ogólnych zasad higieny jamy ustnej (stosowanie nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej etc.).
Jeśli nie zahamujesz pierwszej fazy rozwoju choroby, objawy będą się pogłębiać. Płytka nazębna zaatakuje szczeliny między zębami, poszerzając je. W efekcie powstaną patologiczne kieszonki dziąsłowe, w których będzie gromadzić się kamień. Szyjki zębowe zaczną się odsłaniać, mogą nawet pojawić się dolegliwości bólowe, nadwrażliwość, a w skrajnych przypadkach – rozchwianie zębów i ich wypadanie.
Istotny w leczeniu jest udział dentysty. Jak mówi specjalista z Ortodentis, oprócz usunięcia kamienia nazębnego prawdopodobnie potrzebna będzie kuracja antybiotykowa. Konieczne może być też stosowanie preparatów przyśpieszających odbudowę tkanki lub przeprowadzenie zabiegu kiterażu, czyli oczyszczenia kieszonek dziąsłowych z kamienia.
Leczenie paradontozy nie jest trudne. Pamiętaj jednak, aby wybrać profesjonalnego dentystę, który przeprowadzi Twoje leczenie szybko i skutecznie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana