Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Metody leczenia odleżyn.
Niestety, bardzo często u chorych, których stan uniemożliwia wstawanie z łóżka, pojawiają się odleżyny. Rany te są powodem dolegliwości bólowych pacjentów, ale stanowią też spory problem dla najbliższych. Jednak istnieją sposoby, które skutecznie przyśpieszają ich gojenie. Bardzo ważna jest także odpowiednia profilaktyka minimalizująca ryzyko ich powstawania.
Dlaczego i jak powstają odleżyny?
Odleżyn to rany pojawiające się u chorych, którzy ze względu na stan zdrowia są unieruchomieni. Są one przyczyną ogromnego dyskomfortu dla pacjentów.
Za ich powstawanie jest odpowiedzialny długotrwały ucisk na tkanki. Na skutek tego są one niedotlenione i nie jest im zapewniona dostateczna ilość składników odżywczych. Prowadzi to do ich obumarcia, a także jest przyczyną stanów zapalnych.
Na skórze początkowo pojawia się jedynie zaczerwienie. Następnie zmiana ta zaczyna się powiększać. W bardziej zaawansowanym stadium na skórze pojawiają się pęcherze oraz wrzody. Odleżyny nie dotyczą jedynie wierzchnich warstw skóry. Stany zapalne mogą dotknąć głębiej położone tkanki, a nawet stawy oraz kości.
Powstawaniu odleżyn sprzyjają ucisk i tarcie. Nie bez wpływu jest także niestaranna pielęgnacja skóry chorego oraz jej zawilgocenie. Rany te najczęściej pojawiają się na łopatkach, łokciach, w okolicach potylicy, kości krzyżowej, w kroczu.
„Odleżyny to oczywiście bolesne rany, ale także ogniska rozległych stanów zapalnych. Jak nietrudno się domyślić, mają one wpływ zarówno na samopoczucie, jak i na stan zdrowia chorego. Dlatego też, jeżeli się pojawią, należy jak najszybciej się z nimi uporać” – mówi specjalista z NZOZ ONKOMED.
W jaki sposób leczyć odleżyny?
Odpowiednia profilaktyka może ograniczyć ryzyko wystąpienia odleżyn. Aby dowiedzieć się, co robić, aby nie pojawiły się one na skórze, warto skonsultować się z wykwalifikowaną pielęgniarką.
Trzeba zadbać o to, by jak najczęściej zmieniać pozycję chorego. Można także stosować specjalne materace oraz podkładki pod łokcie i łopatki. Duże znaczenie ma również pielęgnacja oraz nawilżanie skóry.
Najpopularniejszą metodą leczenia odleżyn jest stosowanie opatrunków i kompresów. Wykorzystuje się do tego błony półprzepuszczalne oraz hydrożele. Można także sięgnąć po opatrunki hydrokoloidowe, alginianowe, z jonami srebra czy hydrofiberowe.
Stosunkowo młodą, ale bardzo skuteczną metodą, jest terapia ozonowa. Ozon wykazuje silne działanie bakteriobójcze, dlatego jest nieoceniony w walce ze stanami zapalnymi. Ozonoterapia polega na aplikacji ozonu bezpośrednio w miejscu, w którym pojawiły się odleżyny i owrzodzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana