Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Które badania laboratoryjne warto wykonywać regularnie?

Spis treści
- Czym są badania profilaktyczne?
- Jak często należy wykonywać badania profilaktyczne?
- Rodzaje badania ogólnych
- Dlaczego regularne badania mogą uratować nam życie?
Znane powiedzenie głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W praktyce bardzo wielu Polaków zapomina o tej zasadzie, przez co nie poddaje się podstawowym badaniom profilaktycznym. Które z nich warto przeprowadzać regularnie?
Czym są badania profilaktyczne?
-Badaniami profilaktycznymi nazywamy wszelkie badania, które wykonuje się w celu kontrolowania stanu zdrowia i ewentualnego wykrycia chorób w ich wczesnym stadium – wyjaśnia specjalista przychodni Ga-Med - Badania te dzielimy na ogólne, które powinien przechodzić każdy, oraz specjalistyczne, przeznaczone do postawienia szczegółowej diagnozy – wykonuje się je dopiero wtedy, gdy badania ogólne wykażą jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.Jak często należy wykonywać badania profilaktyczne?
Zgodnie z zaleceniami lekarzy badania ogólne powinno się przeprowadzać raz do roku. Z wiekiem zmienia się jedynie zakres przeprowadzanych badań: do standardowej morfologii krwi, badania moczu oraz badania poziomu cukru we krwi po czterdziestym roku życia dochodzi również badanie poziomu cholesterolu. Zakres badań zmienia się również w zależności od płci osoby badanej: dotyczy to szczególnie kobiet, które po ukończeniu 30 roku życia powinny pamiętać o badaniach cytologicznych, pozwalającym zdiagnozować raka szyjki macicy.Rodzaje badania ogólnych
- Morfologia krwi obwodowej – badanie to dostarcza licznych informacji na temat funkcjonowania układu krwiotwórczego oraz wielu innych narządów, między innymi nerek, wątroby i gruczołów dokrewnych. Pozwala zdiagnozować wiele chorób, jest również przydatne z ocenie wpływu diety na nasze zdrowie.
- Badanie moczu – analizują skład chemiczny moczu lekarz może poznać stan naszych nerek, dróg moczowych oraz pęcherza. Informacje dostarczone w wyniku badania są bardzo przydatne w diagnozie takich chorób jak cukrzyce, żółtaczka, zapalenie trzustki. Mocz do badania należy oddać rano i na czczo.
Dlaczego regularne badania mogą uratować nam życie?
Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, że wiele bardzo poważnych chorób rozwija się powoli. W początkowych stadiach nie dają one żadnych odczuwalnych objawów – możemy czuć się dobrze, nie wiedząc nawet, że jesteśmy chorzy. Dopiero badania krwi czy moczu mogą wykazać nieprawidłowości, świadczące, że z naszym organizmem jest coś niedobrego. Wczesne wykrycie choroby pozwala podjąć kroki zmierzające do jej wyleczenia lub zahamowania – w późniejszych stadiach może stać się ona zbyt poważna, by dało się jej zapobiec przy użyciu neutralnych dla organizmu metod. To dlatego regularne badania ogólne są tak istotne – zwiększają nasze szanse na zdrowe życie. Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana