Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Kim jest lekarz internista?
Internistę często nazywa się lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli zatem zastanawiasz się, do jakiego specjalisty udać się, gdy pojawią się problemy ze zdrowiem, będzie on świetnym wyborem. Należy ponadto pamiętać, że internista i lekarz rodzinny to dwie różne osoby. Choć większość osób udaje się najpierw do tego drugiego, to właśnie internista zleci kompleksowe badania, postawi diagnozę i podejmie się leczenia chorób wewnętrznych.
Czym dokładnie zajmuje się internista?
Specjalizacją każdego internisty są choroby wewnętrzne. Osoba ta doskonale zna budowę anatomiczną człowieka i ma ogólną wiedzę z zakresu fizjologii, dlatego potrafi stawiać trafne diagnozy i wybierać właściwą dla pacjenta metodę leczenia. Należy pamiętać, że internista zajmuje się wyłącznie osobami dorosłymi, lecząc dolegliwości:
Przeczytaj również: Na co może wskazywać ból w klatce piersiowej?
- układu pokarmowego,
- nerwowego,
- krążeniowego,
- odpornościowego,
- moczowo-płciowego,
- kostno-stawowego,
- oddechowego.
Jeśli zatem wystąpią u Ciebie niepokojące objawy dotyczące któregoś z wyżej wymienionych układów, z powodzeniem możesz udać się do sprawdzonego internisty. Jest to jedna z najstarszych specjalizacji medycznych. Internista dba o zdrowie pacjentów kompleksowo. Zajmuje się zatem leczeniem całego organizmu człowieka.
Przeczytaj również: Jakie badania muszą przejść osoby pracujące na wysokości?
Internista a lekarz rodzinny – podstawowe różnice
Internista i lekarz rodzinny to dwie różne specjalizacje. Choć jeden i drugi jest lekarzem pierwszego kontaktu, zakres ich obowiązków nieco się różni. Po pierwsze, internista zajmuje się diagnostyką i leczeniem osób dorosłych, lekarz rodzinny zaś pod swoją opieką ma również dzieci i seniorów. Kwalifikacje lekarza rodzinnego dodatkowo obejmują bowiem:
Przeczytaj również: Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?
- pediatrię,
- geriatrię,
- ginekologię,
- internę,
- małą chirurgię.
Internista zajmuje się wyłącznie leczeniem chorób wewnętrznych. Do każdego pacjenta podchodzi jednak kompleksowo. Uważa się, że celem internisty jest pozbycie się dolegliwości całego organizmu, a nie tylko jego poszczególnych układów czy narządów. Leczeniem internistycznym w Zakładzie opieki zdrowotnej J.J. Capricorn objęte są proste schorzenia układów wewnętrznych. Jeśli problem jest złożony i wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań, internista kieruje pacjenta do poradni specjalistycznej. Głównym założeniem tej specjalizacji jest to, że na zdrowie pacjenta składa się stan jego umysłu, ciała i ducha. Dlatego też powinno się leczyć cały organizm, ponieważ pozbycie się problemu dotyczącego jednego układu czy narządu to rozwiązanie chwilowe. Internista ma zatem ogólną wiedzę na temat budowy i fizjologii człowieka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana