Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Kilka podstawowych badań ginekologicznych

Kobiety w każdym wieku powinny pamiętać o profilaktycznych wizytach u ginekologa. Nawet jeśli nie występują dolegliwości bólowe lub nie zostały zaobserwowane inne oznaki świadczące o chorobie, jak również te mogące wskazywać na ciążę, warto raz w roku udać się na konsultację ginekologiczną. W trakcie wizyty lekarz specjalista przeprowadzi kilka podstawowych badań – jakich? Szczegółowe informacje znajdują się w niniejszym artykule.
Jak wygląda rutynowa kontrola ginekologiczna?
Każda wizyta u lekarza ginekologa rozpoczyna się dokładnym wywiadem z pacjentką, podczas którego pytana jest m.in. o regularność cyklu miesiączkowego, przebyte choroby, historię położniczą, przyjmowane leki, jak również występujące dolegliwości – o ile takowe mają miejsce. Wywiad lekarski jest niezwykle istotny, ponieważ gwarantuje prawidłowe rozpoznanie schorzeń w 85%.
Przeczytaj również: Nieregularne cykle miesiączkowe – co robić?
Następnie można przejść do jednego z podstawowych badań ginekologicznych, czyli dokładnego zapoznania się przy pomocy wziernika z szyjką macicy i pochwą. Owy przyrząd medyczny ginekolog umieszcza w pochwie, prowadząc go po tylnej ścianie narządu na odpowiednią głębokość, by uzyskać dobrze uwidocznioną szyjkę macicy i pochwę.
Przeczytaj również: Jakie zmiany w trybie życia należy wprowadzić, planując macierzyństwo?
Najczęściej przeprowadzane badania ginekologiczne
Oprócz badania wziernikowego zazwyczaj wykonuje się również USG ginekologiczne. Wiele gabinetów ginekologicznych zaopatrzona jest w specjalistyczną aparaturę ultrasonograficzną, która pozwala przeprowadzić badanie transwaginalne (czyli USG dopochwowe). Przed wprowadzeniem do pochwy głowicy aparatu zakładana jest prezerwatywa pokrywana specjalnym żelem umożliwiającym dokładne zobrazowanie narządów. USG transwaginalne pozwala ocenić struktury miednicy mniejszej, czyli macicę, jajniki, a także zatokę Douglasa. Rutynowa wizyta u ginekologa kończy się fizykalnym badaniem piersi – to działanie prewencyjne mające na celu sprawdzić ewentualne wystąpienie niepokojących zmian.
Przeczytaj również: Jakie badania są wykonywane podczas prowadzenia ciąży?
Na badania najlepiej skierować się do renomowanego gabinetu, np. ALLMED, czyli Indywidualnej Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej w Krakowie, w której przyjmuje lekarz ginekolog Rafał Ufnalewski znajdujący się w grupie najlepiej ocenianych specjalistów na terenie Polski. Dzięki temu pacjentka ma pewność, że w przypadku pojawienia się schorzeń ginekologicznych, może liczyć na wykwalifikowaną pomoc.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana