Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychoterapeuty?
Rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny młodego człowieka na ogół przebiegają harmonijnie, w ścisłym połączeniu ze sobą. Czasem jednak w którejś ze wspomnianych sfer występują różnego rodzaju nieprawidłowości oraz zaburzenia. Część rodziców i opiekunów w ogóle nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Inni natomiast bagatelizują ten problem. Nie zwlekaj i już dziś dowiedz się, kiedy należy wybrać się z dzieckiem do psychoterapeuty.
Najważniejsze przesłanki do odwiedzenia gabinetu psychoterapeutycznego z dzieckiem
Na potrzebę zasięgnięcia opinii u specjalisty od psychologii dziecięcej wskazują rozmaite przesłanki. Jedną z nich jest niewątpliwie przebiegający w znacznie opóźnionym tempie proces rozwojowy. Jeśli samym rodzicom trudno jest zdiagnozować ten problem lub nie przywiązują do niego zbyt wielkiej wagi, inicjatywa wizyty u renomowanego psychoterapeuty zatrudnionego w takiej placówce, jak Gabinet Psychologiczny Aleksandra Miller-Janicka, z reguły wychodzi od nauczycieli przedszkolnych bądź szkolnych. Osoby te przy rozpoznawaniu określonych trudności bazują bowiem na własnej wiedzy pedagogicznej oraz bogatym doświadczeniu zawodowym.
Przeczytaj również: Jak pomóc dziecku przezwyciężyć lęk przed dentystą?
W przypadku nastolatków na wizytę do psychologa zazwyczaj zgłaszają się rodzice zaniepokojeni niepokojącymi zmianami w zachowaniu swojego syna czy córki. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy można łatwo zaobserwować, że młody człowiek zmaga się z jakimś problemem, ale nie chce nikomu się zwierzyć ze swoich kłopotów. Rozmowa z doświadczonym psychoterapeutą na ogół pozwala uświadomić nastolatkowi, że może liczyć na wsparcie ze strony dorosłych w trudnych sytuacjach życiowych.
Przeczytaj również: Depresja jako poważny problem wśród osób starszych i samotnych
Pomoc psychoterapeuty dziecięcego często okazuje się przydatna wówczas, gdy w rodzinie doszło do zdarzenia wpływającego w istotny sposób na jej funkcjonowanie. Może to być np. śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców, utrata przez nich pracy, przeprowadzka itp.
Przeczytaj również: Kiedy warto się zgłosić do psychologa dziecięcego?
Pomoc psychoterapeuty w pigułce
Przed podjęciem jakichkolwiek działań psychoterapeuta najpierw zapoznaje się z sytuacją rodzinną dziecka. Po odbyciu wstępnych konsultacji z dzieckiem i jego rodzicami wybiera się najlepszą strategię postępowania w danym przypadku.
Psychoterapia dziecięca swym zasięgiem obejmuje przeprowadzane regularnie przynajmniej raz w tygodniu sesje terapeutyczne. W zależności od wieku dziecka mogą mieć one formę zabawy albo zwykłej rozmowy, w trakcie której młody człowiek dzieli się swymi problemami ze specjalistą. W pierwszych spotkaniach często uczestniczą rodzice lub inni członkowie rodziny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana