Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Kiedy warto udać się na konsultację wychowawczą dla rodziców?
Rodzice bardzo często przyprowadzają swoje pociechy na konsultacje do psychologów, jeśli zauważą u nich jakieś niepokojące zachowania. Wiele klinik psychologicznych organizuje też konsultacje wychowawcze tylko dla rodziców. Wyjaśniamy, na czym polegają konsultacje wychowawcze, jak przebiegają i w których sytuacjach warto umówić się na takie spotkanie.
Czym jest i jak przebiega konsultacja wychowawcza dla rodziców?
Konsultacje wychowawcze to spotkania psychologów z rodzicami, które służą omówieniu problemów związanych z wychowywaniem dziecka i zaproponowaniu sposobów na ich rozwiązanie. Podczas takiej konsultacji, prowadzonej na przykład przez psychologa z Tamar Clinic, rodzice przekazują informacje o dotychczas stosowanych metodach rodzicielskich, a specjalista udziela konkretnych wskazówek dotyczących tego, co należy w tym obszarze ewentualnie zmienić. Rodzic może dowiedzieć się, jak usprawnić komunikację i odbudować relację z córką bądź synem, gdy dojdzie do jej wyraźnego pogorszenia. Jeżeli psycholog uzna, że rodzicom i dziecku potrzebna jest pomoc w szerszym zakresie, ponieważ problemy, które ich trapią są na tyle poważne, że właśnie tego wymagają, po odbytej konsultacji wychowawczej – i w porozumieniu z nimi – może podjąć decyzję o skierowaniu ich do odpowiednich specjalistów.
Przeczytaj również: Jak jest rola psychologa w terapii zaburzeń rozwoju dzieci?
Kiedy zachowanie dziecka wskazuje na to, że warto umówić się na konsultację wychowawczą?
Sygnałem świadczącym o tym, że warto skonsultować się z psychologiem jest trwałe obniżenie nastroju dziecka i to, że jest ono ciągle smutne, a my, mimo szczerych chęci, nic nie jesteśmy w stanie z tym zrobić. Zaalarmować powinno nas też ciągłe rozkojarzenie dziecka, poczucie że błądzi gdzieś daleko myślami, unika kontaktów z rówieśnikami i nie może skupić się na nauce czy wykonywaniu codziennych obowiązków. Niepokojące zachowania mogą mieć przyczynę w wielu mniej lub bardziej nieprzyjemnych wydarzeniach w życiu – rozwodach, zmianie miejsca zamieszkania, a co za tym idzie zmianie szkoły i zerwaniu kontaktu z dotychczasowymi znajomymi. Wiele dzieci wtedy zamyka się w sobie i izoluje od otoczenia. Problemy mogą być też efektem wejścia w okres dojrzewania. Konsultacja wychowawcza może pomóc rodzicom w nakierowaniu pociechy na właściwe emocjonalne tory.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej w Starogardzie Gdańskim?
Przeczytaj również: Kiedy warto się zgłosić do psychologa dziecięcego?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana