Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Kiedy warto stosować elektrolity?
Poziom elektrolitów w organizmie ma bardzo duże znaczenie na nasze samopoczucie. Wszelkie zaburzenia równowagi elektrolitowej wiążą się zazwyczaj z ogólnym osłabieniem oraz konsekwencjami dotyczącymi układu nerwowego i mięśniowego. Elektrolity w postaci suplementów diety mogą jednak pomóc zapobiec niedoborom. W artykule wyjaśniamy czym są elektrolity, objawy niedoboru, a także podpowiadamy, kiedy warto zadbać o dodatkową suplementację.
Czym są elektrolity?
Elektrolity to jony soli pierwiastków, które w naszym organizmie odpowiadają za przewodzenie impulsów elektrycznych. Do najważniejszych elektrolitów zalicza się magnez, potas, wapń i sód. Są one dostarczane wraz z produktami spożywczymi, ale mogą być dodatkowo uzupełniane w postaci suplementów diety. Każdy z wymienionych pierwiastków ma inne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, np.:
Przeczytaj również: Czy stosowanie johimbiny przy redukcji jest bezpieczne?
- magnez odpowiada za funkcje nerwowe oraz skurcze mięśni,
- potas pozwala obniżyć ciśnienie krwi,
- wapń wspomaga prawidłowy proces przewodzenia impulsów elektrycznych,
- sód pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.
Główne objawy niedoboru elektrolitów
Poziom elektrolitów w organizmie jest zmienny – duży wpływ ma styl życia, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna oraz czynniki zewnętrzne. W związku z wieloma zmiennymi organizm może cierpieć na niedobór elektrolitów, który niewspomagany suplementami diety może skutkować różnymi objawami. Zaburzenie równowagi elektrolitowej najczęściej wiąże się z:
- uczuciem zmęczenia – ogólne osłabienie, zawroty głowy itp.,
- bólem mięśni i skurczami,
- zaburzeniami rytmu serca,
- nadciśnieniem,
- problemami układu pokarmowego.
W jakich sytuacjach istnieje większe ryzyko zaburzenia równowagi elektrolitowej?
Szczególnie uważnym warto być podczas gwałtownych zmian w stylu życia. Stosowanie niektórych restrykcyjnych diet oraz nadmierny wysiłek fizyczny mogą szybko zaburzyć równowagę elektrolitową. Spowodowane jest to nagłą utratą dużej ilości wody, a także zbyt ubogim w minerały posiłkom. W takim przypadku należy zadbać o odpowiednią suplementację. Duży wybór elektrolitów jest dostępny w hurtowni JRJ Medical, który oferuje sprawdzone suplementy diety.
Innymi sytuacjami o ryzyku niedoboru mogą być także np. intensywne spożywanie alkoholu, przebywanie w upalnym klimacie, czy problemy żołądkowe (biegunka lub wymioty). We wszystkich przypadkach powód jest podobny – utrata znacznej ilości wody z organizmu, która może prowadzić do odwodnienia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana