Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Kiedy warto skorzystać z konsultacji psychiatrycznej?

Każdy, kto podejrzewa u siebie problemy z psychiką i chciałby skorzystać z leczenia, staje przed decyzją, z kim się skontaktować. Psychiatra, terapeuta, psycholog, neurolog czy lekarz rodzinny? Niestety wizyta u psychiatry wiąże się z wieloma obawami i uprzedzeniami. Wyjaśniamy, kiedy warto udać się do psychiatry.
Dlaczego odkładamy wizytę u psychiatry?
Jedną z obaw, która powstrzymuje przed wizytą u psychiatry jest niechęć do leków psychotropowych. Niektórzy pacjenci nie chcą ich brać pod żadnym pozorem. W rzeczywistości w wielu przypadkach leczenie psychiatryczne można przeprowadzić bez środków farmakologicznych. Ponadto wiele leków ma swoje łagodniej działające odpowiedniki. Psychiatra oceni, czy są one potrzebne lub doradzi rozpoczęcie psychoterapii. Warto wiedzieć, że jeśli lekarz rodzinny zalecił już leki, można skonsultować się z psychiatrą, który dostosuje program farmakoterapii indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Przeczytaj również: Różnice między psychologiem a psychiatrą
Strach przed lekami często wiąże się z możliwymi skutkami ubocznymi, przed którymi przestrzegają ulotki. Psychiatra pomoże rozwiać obawy, ponieważ zazwyczaj ten strach jest bezpodstawny i nie powinien powstrzymywać przed leczeniem.
Przeczytaj również: Różnice między psychiatrą a psychologiem
Inną obawą jest niepokój o utratę anonimowości. W rzeczywistości pacjent odwiedzający gabinet psychiatryczny zachowuje anonimowość. Psychiatra nie udostępnia żadnych informacji, chyba że chory wyraźnie o to poprosi.
Kiedy wizyta u psychiatry może pomóc?
Większość leczenia psychiatrycznego rozpoczyna się zbyt późno. Osoby z problemami najpierw próbują poradzić sobie we własnym zakresie i dopiero z czasem zdają sobie sprawę, że potrzebna jest profesjonalna pomoc. Nie istnieje problem, który jest zbyt błahy na wizytę u psychiatry. Czasami może pomóc nawet jedna rozmowa ze specjalistą i nie jest konieczna dalsza terapia. Warto wiedzieć, że niektóre choroby psychiczne mogą również powodować objawy fizyczne. Chory próbuje się leczyć u lekarza rodzinnego, podczas gdy prawdziwą przyczyną dolegliwości jest psychika. Typowe objawy, wskazujące na potrzebę wizyty u psychiatry to na przykład przeciągające się uczucie przygnębienia i przedłużające się wyraźne obniżenie nastroju. Specjalista może pomóc w przypadku chronicznego zmęczenia. Gabinet Psychiatryczny lek. med. Łukasza Filipowskiego odwiedza wiele osób doświadczających różnego rodzaju lęków oraz ciągłego niepokoju. Kryzys osobisty, który może prowadzić do depresji świadczy o tym, że pomoc jest niezbędna. Objawy wskazujące na konieczność niezwłocznego rozpoczęcia leczenia to na przykład słyszenie głosów oraz ataki paniki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana