Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Kiedy uznaje się, że kosmetyk jest naturalny?

Moda na kosmetyki naturalne nie słabnie. Coraz więcej osób przekonuje się do tego typu preparatów, a powodów tego jest wiele. Informacja o naturalności kosmetyku powinna iść jednak w parze z jego składnikami. Sprawdź, jakie kryteria powinien spełnić taki produkt, aby został uznany za naturalny.
Kosmetyki naturalne cieszą się ogromną popularnością, dlatego na rynku można znaleźć coraz więcej preparatów tego typu. Nie wszystkie jednak charakteryzują się wysokim stopniem naturalności, a co za tym idzie – część z nich zawiera także substancje chemiczne.
Przeczytaj również: Nocna regeneracja – jakie naturalne kosmetyki stosować wieczorem na twarz?
Kosmetyki naturalne – czyli jakie?
O ile wszystkie preparaty muszą spełniać wymogi dyrektywy 76/768WE, o tyle nie ma konkretnej definicji kosmetyku naturalnego. Niemniej jednak producenci posługują się wytycznymi opracowanymi przez Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych (działający przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy). Zgodnie z ich stanowiskiem za kosmetyki naturalne uznaje się produkty, których celem jest upiększanie i pielęgnowanie z wykorzystaniem składników pochodzenia naturalnego. Muszą to być substancje, które:
są przyjazne dla skóry,
są przyjazne dla środowiska,
sprzyjają zdrowiu,
wspomagają samoregulację organizmu.
Ważne jest również to, aby substancje zawarte w tego typu produktach były składnikami:
pochodzenia naturalnego, np. roślinnego, mineralnego, zwierzęcego;
uzyskanymi metodami fizycznymi, np. w procesie destylacji, filtracji, suszenia.
Certyfikacja kosmetyków naturalnych
Warto podkreślić, że istnieje wiele ośrodków certyfikujących kosmetyki określane mianem naturalnych. Organizacje te bazują na wewnętrznych wytycznych, na podstawie których przyznają certyfikaty. Są to m.in. takie ośrodki, jak:
ECOCERT,
SOIL Association,
Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen (BDIH),
Associazione Italiana per l’Agricoltura Biologica (AIAB).
Wśród wyżej wymienionych to właśnie ECOCERT uznaje się za najbardziej popularną organizację przyznającą certyfikaty. Aby producent mógł do uzyskać, koniecznością jest m.in.:
wykorzystanie surowców naturalnych w minimalnej ilości 95%,
niestosowanie surowców z roślin poddawanych modyfikacjom genetycznym,
niestosowanie syntetycznych barwników oraz środków zapachowych,
niestosowanie konserwantów syntetycznych,
wykorzystywanie ekologicznych opakowań.
Ponadto zabronione jest stosowanie składników pochodzących od martwych zwierząt, np. żywych komórek, protein, tłuszczów. Dopuszczalne jest wykorzystywanie składników pochodzenia zwierzęcego, takich jak np. woski, mleko, lanolina, propolis.
Na liście zakazanej znajdują się także: silikony, PEG-i, karbom ery, aromaty syntetyczne, pochodne syntetycznych kwasów/alkoholi tłuszczowych, oleje mineralne i inne pochodne ropy naftowej.
Kosmetyki naturalne – prosty i krótki skład
Kosmetyki naturalne charakteryzują się prostym i krótkim składem. Dla Ciebie to ogromne ułatwienie – szybko nauczysz się czytać etykiety, dzięki czemu będziesz wybierać te produkty, które wpisują się w oczekiwania Twojej skóry.
Pamiętaj! To, że kosmetyk nie zawiera kilkunastu składników aktywnych, wcale nie świadczy o jego niższej skuteczności. Może działać równie efektywnie, a jednocześnie niższe może być ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Warto bowiem mieć świadomość, że im mniej składników, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że któryś spowoduje uczulenie.
Polskie kosmetyki naturalne – dlaczego warto się nimi zainteresować?
Z uwagi na rosnące zainteresowanie preparatami naturalnymi, na rynku pojawia się coraz więcej produktów. Obecnie możesz korzystać już nie tylko z kremów, odżywek, masek czy szamponów pochodzących od zagranicznych producentów. Postaw na polskie kosmetyki naturalne, które wyróżniają się wysokim poziomem naturalności.
– Procent naturalności określa udział składników pochodzenia naturalnego. Im wyższa wartość, tym lepiej. Warto zatem zainteresować się preparatami, których stopień naturalności przekracza 93-94%. Należy przy tym podkreślić, że niektóre polskie kosmetyki naturalne zawierają nawet 99% składników aktywnych pochodzących z natury – informuje przedstawiciel marki Resibo.
Wysoki procent naturalności nie jest jedynym powodem, dla którego warto zainteresować się kosmetykami naturalnymi. Tym, co za nimi przemawia są m.in.:
bezpieczeństwo stosowania – masz pewność, że składniki zawarte w preparatach nie wpływają negatywnie na zdrowie człowieka;
powstają z poszanowaniem natury – to ważna kwestia, jeśli troska o środowisko naturalne jest Ci szczególnie bliska.
Pamiętaj! Fakt, że kosmetyki zawierają składniki naturalne wcale nie oznacza, iż nie mogą powodować alergii. W tym przypadku również istnieje takie ryzyko, ale wiele zależy od wykorzystanych substancji aktywnych. Najbardziej uczulające się wyciągi roślinne oraz olejki eteryczne – jeśli więc Twoja skóra jest skłonna do podrażnień, zwracaj jeszcze większą uwagę na skład.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana