Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Kiedy lepiej zasięgnąć porady psychiatry?
Choroby psychiczne są jednym z największych zdrowotnych problemów XXI wieku. Liczba osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia cały czas rośnie, a tylko część z nich zasięga pomocy specjalisty, czyli psychiatry. Jest to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób psychicznych u dzieci i dorosłych. Sprawdź, kiedy nie wolno bagatelizować problemu i warto udać się na konsultację.
Kiedy powinno udać się do psychiatry dla dorosłych?
Choroby i zaburzenia psychiczne mogą pojawiać się w wyniku różnych sytuacji życiowych: traumatycznych przeżyć, przewlekającego się stresu, czy nałogów. Zdarza się, że tego typu dolegliwości rozwijają się przez lata lub dziedziczymy predyspozycję do zachorowania. Objawy mogą być naprawdę różne i jeśli występują one przez dłuższy okres czasu, nie warto zwlekać, ale od razu umówić się do psychiatry. Alarmujące powinny być:
- stany depresyjne,
- problemy ze snem,
- smutek i cierpienie,
- nadwrażliwość,
- nieuzasadniony lęk,
- uzależnienie,
- nagłe zmiany nastroju,
- bezradność i ciągły brak energii życiowej.
Nawet najsilniejsza psychicznie osoba nie poradzi sobie sama z tego typu zaburzeniami, dlatego rozpoczęcie psychoterapii i leczenia jest jedynym wyjściem.
Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychiatry?
Choroby psychicznie mogą niestety dotykać także dzieci i młodzież. Zlekceważenie ich zdrowia psychicznego może mieć poważne konsekwencje w późniejszym życiu, ponieważ zaburzenia te mają wpływ na dalszy rozwój intelektualny, społeczny i fizyczny. Warto więc obserwować swoją pociechę i gdy tylko zauważy się u niej zmiany w funkcjonowaniu, udać się do psychiatry dziecięcego. Powszechne zachowania, które powinny zaalarmować rodziców to apatia, izolowanie się od rodziny i rówieśników, wybuchy agresji, brak apetytu czy zaniedbywanie swoich obowiązków.
Obecnie dużym problemem wśród dzieci i młodzieży, jest także uzależnienie od telefonu lub komputera. Objawy, które mogą o tym świadczyć to wielogodzinne spędzanie czasu na danym urządzeniu, napady agresji, zastępowanie relacji międzyludzkich telefonem lub komputerem i brak samokontroli. – mówi ekspert z Centrum Medycznego Psyche.
Jak przebiega wizyta u psychiatry?
Wiele osób odczuwa silny stres przed wizytą u psychiatry. Boimy się bycia ocenianym oraz tego, że specjalista zbagatelizuje nasz problem. Warto jednak pamiętać, że psychiatra jest profesjonalistą, który jest właśnie po to, aby nam pomóc, a nie po to, aby nas oceniać. Wizyta u psychiatry nie jest badaniem, a raczej rozmową. Podczas dialogu lekarz zadaje pytania, które pomagają pacjentowi wyrazić swoje emocje, doświadczenia oraz problemy, które niekiedy trudno jest określić samodzielnie.
W przypadku psychoterapii młodzieżowej, jeśli pacjent sobie tego życzy, rozmowa może być przeprowadzana bez obecności rodzica. W takiej sytuacji psychiatra musi odbyć dodatkową rozmowę z opiekunem nastolatka, aby poznać jego punkt widzenia i zdobyć brakujące do diagnozy informacje. Jeśli natomiast pacjentami są małe dzieci, lekarz buduje z dzieckiem relację poprzez zabawę. W ten sposób zdobywa jego zaufanie i może z nim porozmawiać. Dzięki temu ma również okazję obserwować zachowania i emocje malucha.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana