Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Jakie badania wzroku przeprowadza się pod kątem jaskry?
Jaskra nazywana jest często cichym złodziejem wzroku. Choroba często przebiega skrycie, nie dając niepokojących objawów. Zazwyczaj, gdy chory zauważa pierwsze sygnały, jaskra jest w średnio zaawansowanym lub zaawansowanym stadium. Niestety, powstałych uszkodzeń nerwu wzrokowego, nie można już cofnąć. Leczenie choroby jest tym skuteczniejsze, im wcześniej zostanie ona rozpoznana. Zatem, jakie badania są konieczne do wczesnego rozpoznania jaskry?
Komu grozi zachorowanie na jaskrę?
Jaskra to grupa chorób, które nieleczone mogą doprowadzić do całkowitej ślepoty. W jej przebiegu dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń nerwu wzrokowego, które najczęściej powoduje zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Przeczytaj również: Czy jaskra jest w pełni uleczalna?
Osoby, które są szczególnie narażone na zachorowanie na jaskrę, powinny poddawać się regularnym badaniom wzroku. Należą do nich pacjenci z obciążeniem genetycznym, u których w bliskiej rodzinie została zdiagnozowana jaskra. Oprócz tego w grupie ryzyka znajdują się osoby, które przekroczyły 35 rok życia, pacjenci z krótkowzrocznością oraz chorzy z zaburzeniami krążenia obwodowego.
Przeczytaj również: Na czym polega leczenie kanałowe zęba?
Badaniom w kierunku jaskry powinny poddawać się również osoby, u których występuje długotrwały stres oraz nawracające bóle głowy i oczu. Także wszyscy, którzy zaobserwowali u siebie pogorszenie i zwężenie pola widzenia, powinni bezwzględnie skontrolować swój wzrok.
Przeczytaj również: Najczęściej występujące rodzaje jaskry
Diagnostyka w kierunku jaskry
Jedynym skutecznym sposobem walki z jaskrą jest wczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jego celem jest głównie obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, tak by zahamować dalsze uszkodzenia nerwu wzrokowego. Do prawidłowego rozpoznania choroby oraz oceny stopnia jej zaawansowania niezbędne jest wykonanie wielu badań.
Do podstawowych należą gonioskopia oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Badania te pozwalają rozpoznać tylko zaawansowane zmiany jaskrowe. Żeby choroba została wykryta we wczesnym stadium, należy wykonać także badania dodatkowe, takie jak perymetria, GDx, HRT, GCL, AS-OCT oraz OCT jaskrowe.
Czym jest badanie OCT (jaskrowe)?
OCT to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w diagnostyce jaskry. Można wykonać je np. w Zakładzie Optycznym mgr inż. Łukasz Plata. Badanie pozwala na przekrojowe zobrazowanie poszczególnych struktur oka, tkanki siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego i rogówki. Dzięki czemu możliwe jest wykrycie jaskry jeszcze we wczesnym stadium rozwoju.
Badanie OCT jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Po podaniu kropli rozszerzających źrenice, pacjent siada przed aparaturą i następuje badanie. W czasie badania pacjent powinien współpracować z diagnostą, poprzez nakierowywanie wzroku w danym kierunku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana