Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Jakie badania powinni wykonywać sportowcy?
Moda na bycie fit to jeden z największych trendów w ostatnich latach. Wzmożoną aktywność widać nie tylko na ścieżkach rowerowych, ale również podczas codziennych spacerów. Sport bez wątpienia pozytywnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie. Jednak wzmożony wysiłek może okazać się niebezpieczny. Dlatego też sportowcy w trosce o własne zdrowie muszą regularnie wykonywać badania. Zastanawiasz się jakie? Podpowiadamy.
Badania u sportowców – kontroluj swoje zdrowie
Badania u sportowców dzieli się na trzy podstawowe kategorie. Wykonywane wstępnie, okresowo oraz badania kontrolne. Profilaktyka wstępna ma na celu przede wszystkim znalezienie przeciwwskazań do podejmowania wysiłku. Do tej grupy zalicza się badania:
Przeczytaj również: Jak otrzymać dofinansowanie NFZ na aparat słuchowy?
- serca,
- ogólne moczu,
- OB.
Dodatkowo wykonuje się morfologię, stężenie glukozy i ogólne badania lekarskie. Specjaliści z takich placówek, jak Klinika Zdrowia, zauważają, że w przypadku osób uprawiających sporty profesjonalnie, konieczne jest rozszerzenie wyżej wymienionego zakresu. Wówczas dochodzi do tego diagnostyka:
Przeczytaj również: Jak często należy wykonywać USG ciąży?
- ortopedyczna,
- laryngologiczna,
- okulistyczna,
- neurologiczna.
Zależnie od rodzaju wysiłku, jaki się podejmuje, bardzo ważne może okazać się EEG, spirometria, a także badania pod kątem żółtaczki typu B, C, HBS, HCV oraz HIV. Konkretny pakiet ustala się indywidualnie ze specjalistą.
Przeczytaj również: Czym jest medycyna sportowa?
Jak często sportowcy powinni wykonywać badania profilaktyczne?
Zależnie od rodzaju sportu, jaki trenuje dana osoba, częstotliwość wykonywanych badań może się różnić. Na podstawowy pakiet warto zdecydować się przynajmniej raz na 12 miesięcy. Wyjątek stanowią osoby niepełnoletnie. Sportowcy do szesnastego roku życia powtarzają badania dwa razy w roku. Wynika to z faktu, że są oni w fazie dorastania i ich ciało oraz sam organizm zmieniają się zdecydowanie szybciej.
Raz na 6 miesięcy konieczne jest również wykonywanie badań antropometrycznych ortopedycznych oraz ogólnych badań lekarskich. Sportowcy przynajmniej co dwa lata powinni udać się również do laryngologa oraz okulisty. Zawsze też warto skonsultować się ze specjalistą w przypadku podejrzenia u siebie kontuzji.
Czy badania to tylko formalność?
Niezależnie od uprawianej dyscypliny oraz intensywności treningów, do badań sportowcy powinni podchodzić z powagą. Wbrew temu, co uważają niektórzy, nie są one jedynie formalnością, aby być dopuszczonym do treningów. Pozwalają one na dokładną ocenę predyspozycji zawodnika. To także sposób, aby dowiedzieć się, jak organizm sportowca reaguje w sytuacji, kiedy poddawany jest dużemu obciążeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana