Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Jak zaczynają się problemy z prostatą?
Problemy z prostatą najczęściej pojawiają się u mężczyzn po 50 roku życia, choć jej łagodny przerost występuje już po 30 roku życia. Może to skutkować różnego rodzaju niedogodnościami i dyskomfortem a w skrajnych przypadkach niewłaściwie pracujący gruczoł krokowy może zagrażać naszemu życiu. Jak zaczynają się problemy z prostatą? Podpowiadamy.
Czym jest prostata i jaką pełni funkcję w organizmie?
Prostata nazywana jest gruczołem krokowym. Znajduje się w miednicy mniejszej, poniżej pęcherza moczowego. Przez jej miąższ przechodzi cewka moczowa, dlatego też stany takie jak na przykład przerost powodują problemy z oddawaniem moczu. Z kolei jej tylna część przylega bezpośrednio do odbytnicy, dlatego też badanie prostaty wykonuje się per rectum.
Prostata jest bardzo ważnym elementem męskiego układu płciowego, ponieważ odpowiada między innymi za produkcję wydzieliny, która jest nośnikiem plemników. Swym kształtem przypomina orzech lub lekko spłaszczony stożek. Składa się z dwóch płatów połączonych ze sobą więzią, znajdujących się w torebce z mięśni gładkich.
Przerost prostaty
Najczęstszym problemem, który rozpoczyna się u mężczyzn już po 30 roku życia, jest przerost prostaty. Oznacza to, że zwiększa ona swoje rozmiary. W przypadku łagodnego przerostu następuje to powoli. Jednak w pewnym momencie zwiększenie rozmiarów gruczołu krokowego może prowadzić do zwężenia cewki moczowej, co skutkuje problemami z oddawaniem moczu.
Do objawów zwężenia cewki moczowej można zaliczyć zmianę siły strumienia moczu. Może być osłabiona lub przerywana. Dodatkowo czas jego wydalania ulega wydłużeniu. Często towarzyszy temu też uczucie zalegania moczu nawet po skorzystaniu z toalety. Występuje też jego wykapywanie lub nietrzymanie.
Jeżeli zaś dojdzie do podrażnienia pęcherza, wówczas występuje częstomocz, a także gwałtowne parcie na pęcherz i oddawanie go w nocy. W przypadku pojawienia się takich dolegliwości warto udać się do lekarza urologa w celu identyfikacji problemu. Można również zacząć stosować preparaty na prostatę. Jednak zawsze działanie takie należy wcześniej skonsultować ze specjalistą.
Zapalenie gruczołu krokowego
Jeżeli odczuwamy dolegliwości takie jak ból krocza podczas oddawania moczu, wytrysku czy też zaburzenia erekcji bądź ból zewnętrznych narządów płciowych należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ może to wskazywać na zapalenie gruczołu krokowego. Najczęściej dolegliwość ta dotyczy mężczyzn w wieku poniżej 50 lat.
Może mieć charakter bakteryjnego lub niebakteryjnego zapalenia. Ból i dyskomfort w dolnej części pleców lub brzucha to znaki, które informują nas, że występują jakieś problemy z prostatą. W przypadku bakteryjnego zapalenia objawy ustępują po antybiotykoterapii.
Rak prostaty
Mimo że zazwyczaj powiększona prostata związana jest z rozrostem zdrowych komórek to zwłaszcza w przypadku mężczyzn po 65 roku życia komórki, które namnażają się w gruczole krokowym, mogą być złośliwe. Pierwszymi objawami raka prostaty jest zaleganie moczu, częstomocz i bolesna mikcja. Wraz z jego rozwojem dochodzą dodatkowe symptomy takie jak wodonercze, bolesny wytrysk, obecność krwi w spermie czy krwiomocz. Takie objawy powinny nas skłonić do szybkiej wizyty u urologa, aby ocenić źródło problemu.
W jaki sposób diagnozowane są problemy z prostatą?
Lekarz, aby zdiagnozować problem z prostatą, może wykonać badanie per rectum, a także USG. Przeprowadza się je przez powłoki brzuszne lub odbyt. Dodatkowo urolog może zlecić wykonanie badań profilaktycznych krwi takich jak na przykład PSA, który jest markerem nowotworu gruczołu krokowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana