Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Jak wygląda badanie tomograficzne szczęki i żuchwy?

W przypadku problemów z zębami lub szczęką zdarza się, że poza podstawową kontrolą dentystyczną lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Jedną z takich czynności jest tomografia dolnej części czaszki. Pozwala ona wykryć anomalie, które mogą być przyczyną dolegliwości zdrowotnych pacjenta. Badanie jest bezbolesne, dlatego nie trzeba się go obawiać.
Kiedy zleca się tomografię szczęki i żuchwy?
Badanie tomografem zleca się przede wszystkim wtedy, kiedy lekarz nie jest w stanie podczas podstawowych czynności stwierdzić, co jest przyczyną dolegliwości pacjenta. Źródło bólu może znajdować się w dziąśle lub w samej żuchwie, przez co dentysta nie może rozpocząć leczenia od razu – mówi pracownik Centrum Stomatologiczne Margo.
Tomografia szczęki i żuchwy pozwoli też precyzyjnie określić położenie problemu pacjenta. Da to dentyście możliwość wykonania zabiegu precyzyjnie, ponieważ widzi on dokładnie, gdzie znajduje się źródło bólu. Ułatwia to także diagnozę, przez co cały proces leczenia jest łatwiejszy.
Jak wygląda tomografia szczęki i żuchwy?
Badanie jest przeprowadzane wyłącznie jeżeli zostało na nie wystawione skierowanie lekarskie. Wykonuje się je na stojąco lub siedząco w przeciwieństwie do standardowej tomografii. Pacjent przez czas badania musi pozostać nieruchomo, aby obraz był szczegółowy. W przeciwnym razie zdjęcie będzie nieczytelne. Wokół głowy chorego porusza się głowica, która wykonuje nawet kilkaset zdjęć ze wszystkich stron oraz pod różnymi kątami. Sama tomografia szczęki w przeszłości zajmowała około kilku minut. Obecnie może trwać jedynie parę sekund. Wszystko zależne jest od cierpliwości chorego i tego, jak długo potrafi on wytrzymać bez ruchu.
Po kilku minutach komputer generuje trójwymiarowy obraz głowy pacjenta. Wszelkie ujęcia umieszczane są na płycie kompaktowej i oddawane choremu. Może on ją później zanieść do lekarza, który dokładnie będzie mógł określić źródło oraz przyczynę bólu.
Jak przygotować się do tomografii?
Żeby badanie zostało przeprowadzone prawidłowo, chory nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Pacjent może podejść do tomografii od razu. Nie ma obowiązku, żeby był na czczo lub bezpośrednio po odpoczynku. Jedynym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania jest ciąża pacjentki.
Przed przystąpieniem do badania należy jednak zdjąć wszelkie przedmioty, które uniemożliwią przeprowadzenie tomografii. Zaliczyć do nich można biżuterię, okulary, aparat ortodontyczny oraz inne rzeczy zawierające metal. Materiał ten powoduje silny rozbłysk światła na ekranie komputera, przez co zdjęcie jest nieczytelne, a samo badanie okaże się nieefektywne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana