Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Jak sprawdzić czy dziecko ma alergię?
Alergie są powszechnym problemem zdrowotnym, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czy Twoja pociecha cierpi z powodu nieustannego kataru lub swędzenia? Maluch źle się czuje po spożyciu niektórych posiłków? Mogą to być oznaki alergii. Warto wiedzieć, jak rozpoznać je u swojego dziecka i jakie kroki warto podjąć, aby dolegliwości ustąpiły. W artykule przedstawimy najczęstsze objawy alergii u dzieci i sposoby jej diagnozowania.
Objawy alergii skórnej u dzieci
Alergia skórna to jedna z najczęstszych form uczulenia u dzieci. Objawy mogą występować na różnych częściach ciała, ale najczęściej są to: twarz, szyja, ręce oraz zgięcia łokciowe i podkolanowe. Do najbardziej charakterystycznych objawów alergii skórnej u dzieci należy swędzenie, zaczerwienienie, wysypka, pokrzywka, suchość skóry oraz łuszczenie się naskórka. W przypadku alergii kontaktowej może również dojść do powstania pęcherzy na skórze.
Przeczytaj również: Depresja jako poważny problem wśród osób starszych i samotnych
Objawy alergii pokarmowej u dzieci
Alergia pokarmowa to reakcja organizmu na substancje zawarte w niektórych rodzajach żywności. Jak wyjaśniają eksperci z Diagnostycznego Laboratorium Medycznego Al-Med, objawy alergii pokarmowej mogą być różnorodne i obejmować zarówno układ pokarmowy, jak i oddechowy oraz skórę. Do najczęstszych objawów alergii pokarmowej u dzieci należą bóle brzucha, wymioty, biegunka, wzdęcia, kolki, zaparcia, wysypka, pokrzywka oraz trudności w oddychaniu.
Przeczytaj również: Skąd bierze się nietolerancja laktozy?
Objawy alergii wziewnej u dzieci
Alergia wziewna to uczulenie na substancje obecne w powietrzu, takie jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt. Objawy tego typu uczuleń są związane głównie z układem oddechowym i oczami. Do najbardziej typowych objawów alergii wziewnej u dzieci należą katar, kichanie, zaczerwienienie i łzawienie oczu oraz duszności i kaszel. Często wymagają one pogłębionej diagnostyki, gdyż mogą też wskazywać na astmę oskrzelową.
Przeczytaj również: Czy jaskra jest w pełni uleczalna?
Diagnostyka alergii u dzieci
Jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy sugerujące alergię, warto udać się do specjalisty – alergologa lub pediatry. Lekarz przeprowadzi wywiad oraz oceni ogólny stan zdrowia dziecka. W celu postawienia dokładnej diagnozy może zlecić dodatkowe testy. Badania alergologiczne u dzieci przeprowadza się różnymi metodami. Należą do nich m.in. testy skórne, badania krwi czy próby prowokacyjne. Te ostatnie analizy wykonuje się rzadko i wyłącznie pod kontrolą personelu medycznego.
Testy skórne polegają na nałożeniu na skórę małej ilości substancji uczulającej (alergenu) i obserwacji reakcji organizmu na nią. Jeśli wystąpi zaczerwienienie, obrzęk czy swędzenie w miejscu kontaktu z alergenem, może to wskazywać na alergię. Badania krwi służą do wykrywania przeciwciał, które są odpowiedzialne za reakcje alergiczne. Obecnie coraz częściej wykonuje się testy molekularne wykrywające przeciwciała przeciwko nawet kilkuset alergenom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana