Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Jak radzić sobie z uzależnieniami?
Większość nałogów rozpoczyna się niepozornie, co dotyczy nie tylko uzależnień od używek, które wszyscy kojarzymy jako szkodliwe dla naszego organizmu – alkoholu, nikotyny, mniej lub bardziej znanych środków psychotropowych. W dobie wszechobecnie dostępnych mediów uzależniamy się także od nich. Zatracamy życie w rzeczywistości na rzecz życia online, trudno nam opuszczać portale społecznościowe, gry internetowe, a rozładowany smartfon przy braku ładowarki w pobliżu wprowadza nas we frustrację. To jedynie kilka przykładów uzależnień XXI wieku, które wciąż ewoluują. W jaki sposób radzić sobie z uzależnieniami w różnych postaciach?
Decyzja o skorzystaniu z pomocy psychoterapeuty
Pierwszym krokiem do tego, by poradzić sobie z uzależnieniem, jest uświadomienie sobie, że mamy problem. Tak – w taki właśnie sposób należy nazwać sytuację, kiedy odczuwamy, że nie potrafimy w pełni nad sobą zapanować. Jak mówią nam specjaliści z poradni psychologicznej Carpe Diem ze Szczecina, jeśli zdecydujemy się na pomoc psychoterapeuty, na wstępie wypracujemy umiejętności rozpoznawania mechanizmów uzależnienia. Dla większości osób pierwsze spotkanie z psychoterapeutą jest trudne, ponieważ wymaga prawdziwego otwarcia przed kimś obcym. Wstydzimy się podzielić problemem uzależnienia. Należy jednak pamiętać, że terapeutę obejmuje tajemnica i nikomu nie ujawni żadnych informacji o nas. Nikt inny nie dowie się o tym, że bierzemy udział w terapii, tym bardziej nie pozna jej istoty.
Moduły terapii uzależnień
Terapia uzależnień składa się z kilku modułów i rozpoczyna się od wspomnianego wypracowania umiejętności rozpoznawania mechanizmów nałogów. Kolejny moduł dotyczy znajdowania motywacji do leczenia, motywacji do wprowadzenia zmian w trybie życia. Skoro podejmujemy terapię, motywacja teoretycznie w nas jest, prawda? - Musimy sobie jednak usystematyzować, co tak naprawdę nami kieruje, odpowiedzieć sobie na kilka pytań, np. czy na pewno podejmujemy leczenie dla siebie? W tym pomaga moduł, który polega na pracy nad umiejętnościami rozpoznawania własnych emocji. Konieczne jest opracowanie naprawdę konstruktywnych sposobów, jak radzić sobie z emocjami, zarówno negatywnymi, jak i pozytywnymi. Mechanizm uzależnienia musi zostać „rozbrojony”, a my musimy wypracować radzenie sobie z nawrotami nałogu. Podjęcie terapii uzależnień naprawdę pomaga, oczywiście pod warunki, że osoba będąca pod nałogiem naprawdę chce sobie pomóc i na to pozwala. Wymaga zaangażowania, przy czym jest to zaangażowanie bez wątpienia warte swojej ceny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana