Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?
Podróżowanie – dla jednych przyjemność i pasja, dla pozostałych część obowiązków zawodowych. Niezależnie od tego, z jakich przyczyn podróżujemy, wolimy raczej unikać objawów choroby lokomocyjnej. Żeby sobie z tym problemem poradzić, warto dowiedzieć się więcej o tym, czym jest choroba lokomocyjna.
Choroba lokomocyjna – co to takiego?
Mimo, że choroba lokomocyjna to zmora wielu osób, wiedza na jej temat jest bardzo znikoma. Inaczej nazywana jest kinetozą lub chorobą ruchu i powszechnie kojarzona z korzystaniem ze środków transportu – samochodów, samolotów, pociągów i innych – choć jej objawy mogą nas dopaść nawet podczas jazdy windą. Za jej powstawanie odpowiedzialny jest brak zgodności sygnałów z trzech narządów, tworzących tzw. układ równowagi. Są to: oczy, błędnik, odpowiedzialny za rejestrowanie zmian w położeniu ciała oraz jego szybkości i kierunku przemieszczania, a także proprioreceptory, który zbierają informacje o położeniu poszczególnych części ciała względem siebie. W normalnych warunkach wszystkie te organy współpracują ze sobą, dzięki czemu organizm utrzymuje równowagę. W niektórych przypadkach jednak ich współpraca zostaje zaburzona. Czuć to podczas jazdy windą lub obserwowania przesuwającego się krajobrazu za oknem pędzącego samochodu. W jednym i drugim przypadku dochodzi do rozbieżności informacji (w windzie oczy nie widzą ruchu, jednak błędnik czuje przyspieszenie, z kolei za oknem samochodu obiekty przemieszczają się z różną prędkością) – mózg, nie będąc w stanie prawidłowo ich zinterpretować, pobudza ośrodek wymiotny oraz nerw błędny. W ten sposób zaczynamy czuć typowe dla choroby lokomocyjnej objawy: nudności, wymioty, zawroty głowy oraz zimne poty.
Jak skutecznie zapobiegać objawom choroby lokomocyjnej?
Istnieje kilka metod walki z objawami kinetozy. Najbardziej znaną są leki zawierające dimenhydrynat lub prometazynę. Są to substancje czynnie, osłabiające nadmierną aktywność układu autonomicznego. Warto jednak pamiętać, że leki te powodują senność i obniżoną koncentrację, nie wolno w trakcie ich działania spożywać alkoholu. Przez zażyciem należy konieczne skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą one powodować niepożądane efekty uboczne. Szczególnie narażone na ich wystąpienie są osoby starsze, dzieci, osoby przyjmujące inne leki oraz kobiety w ciąży. W aptekach możemy również znaleźć leki ziołowe łagodzące nudności.
Warto pamiętać, że leki to ostateczne rozwiązanie, zażywanie ich zbyt często może poważnie odbić się na naszym zdrowie. Dlatego jeśli zauważamy u siebie objawy choroby lokomocyjnej, skorzystajmy z poniższych rad przed sięgnięciem po leki:
- Przed podróżą należy się dobrze wyspać, zjeść lekkostrawny posiłek i pić tylko wodę niegazowaną
- Nie stosujmy perfum o intensywnym zapachu i nie palmy w trakcie podróży – intensywne zapachy oraz dym papierosowy wzmagają mdłości
- Siadajmy przodem do kierunku jazdy
- Nie czytajmy w trakcie podróży
- W trakcie jazdy samochodem nie obserwujmy krajobrazu po bokach lecz patrzmy na wprost.
- Jeśli podróżujemy statkiem, starajmy się jak najwięcej czasu spędzać na pokładzie zamiast w zamkniętych pomieszczeniach
- Jeśli mamy taką możliwość, wybierajmy drogi pozbawione ostrych nagłych zakrętów oraz mało wyboiste
- Do podróży wybieramy pojazdy komfortowe, zapewniające przepływ świeżego powietrza. Jeśli decydujemy się na podróż autobusem lub pociągiem, warto korzystać z usług przewoźników takich jak firma Sprint Bus, dysponujących wysokiej klasy pojazdami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana