Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Jak przygotować się do wizyty u nefrologa?
Wizyty w gabinetach medycznych zwykle nie należą do najprzyjemniejszych. Stres i dyskomfort często jednak wiążą się z brakiem wiedzy na temat przebiegu badania. Aby spotkanie ze specjalistą było miłym doświadczeniem, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat konsultacji i przygotować się do niej. W artykule piszemy, jak wygląda pierwsza wizyta u nefrologa.
Kiedy iść na konsultację do nefrologa?
Skierowanie do lekarza nefrologa zwykle wystawia lekarz rodzinny, natomiast na prywatną wizytę można się umówić także bez pośrednictwa lekarza pierwszego kontaktu. Do gabinetu nefrologicznego należy udać się zawsze wtedy, gdy obserwujemy u siebie dolegliwości ze strony układu moczowego. Objawy, które mogą wskazywać na konieczność konsultacji nefrologicznej to m.in.:
częste oddawanie moczu (zwłaszcza w nocy),
zmiana zabarwienia moczu na kolor ciemny lub brunatny,
nieprzyjemny zapach moczu,
krwiomocz.
Na problemy z nerkami mogą też wskazywać mniej oczywiste symptomy, np. opuchnięte oczy, obrzęki stóp i dłoni oraz wysokie ciśnienie krwi.
Jakie informacje i wyniki badań przygotować przed wizytą?
Pierwsze spotkanie z nefrologiem w zasadzie nie różni się wiele od wizyt w innych gabinetach specjalistycznych. Nie trzeba więc specjalnie się do niego przygotowywać, np. jeśli chodzi o bycie na czczo. Warto jednak wcześniej zebrać historię przebytych chorób (także w rodzinie), sporządzić listę przyjmowanych leków i zabrać ze sobą wyniki aktualnych badań, jeśli takie posiadamy. Nefrologa będą interesowały głównie badania laboratoryjne i radiologiczne (RTG, USG, tomografia). Pacjenci powinni też poinformować o stosowanych dietach i przyjmowanych używkach. Nie należy zatajać przed lekarzem prawdy o szkodliwych nawykach, gdyż może to wpłynąć negatywnie na zaproponowany sposób leczenia. Na wizytę w poradni nefrologicznej można się umówić w Specjalistycznym Centrum Medycznym Nefromedica.
Jak przebiega pierwsza wizyta u nefrologa?
Pierwsza wizyta u nefrologa polega na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego z chorym. Nie należy się więc jej obawiać, ponieważ w trakcie konsultacji nie wykonuje się żadnych inwazyjnych badań. Diagnoza stawiana jest w oparciu o badania laboratoryjne i ewentualnie badania szczegółowe, takie jak:
scyntygrafia,
urografia,
USG nerek.
Leczenie polega na podawaniu środków farmaceutycznych oraz na zmianie nawyków żywieniowych. W przypadku poważniejszych chorób nefrolog może zalecić leczenie nerkozastępcze – dializy, a ostateczności – przeszczep narządu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana