Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Jak przebiega endodontyczne leczenie zębów?
Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba, popularnie zwanego nerwem, a także rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchniowych. Podstawową i jednocześnie najczęściej stosowaną metodą leczenia endodontycznego jest leczenie kanałowe, o którym opowiemy nieco szerzej w poniższym artykule. Po co wykonywana jest tzw. kanałówka i na czym tak właściwie polega? Sprawdź to.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Spośród licznych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych leczenie kanałowe jest jednym z tych, którego pacjenci obawiają się najbardziej. Nie wiedząc, czego się dokładnie spodziewać na planowanej wizycie u wybranego stomatologa, na przykład w Centrum Stomatologicznym Dentologia w Piasecznie, obawiają się dużego bólu w trakcie leczenia. Zanim więc opiszemy przebieg leczenia endodontycznego, czyli inaczej leczenia kanałowego, musimy podkreślić jedną, bardzo ważną kwestię: „kanałówka” nie boli, ponieważ jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym.
Przeczytaj również: Czy jaskra jest w pełni uleczalna?
Leczenie kanałowe przeprowadzane jest wtedy, kiedy miazga zęba uległa nieodwracalnemu uszkodzeniu . Składa się ono z trzech podstawowych etapów. W trakcie procesu leczenia specjalista usuwa z zęba uszkodzone chorobowo tkanki, po czym opracowuje i dezynfekuje kanały — czyści i odkaża wnętrze zęba. Powstała w leczonym zębie przestrzeń jest następnie zabezpieczana przy pomocy specjalistycznego wypełnienia.
Przeczytaj również: Wady kręgosłupa jako problem cywilizacyjny
Stomatolodzy specjalizujący się w endodoncji wykonują leczenie endodontyczne na przykład z wykorzystaniem mikroskopu, endometru, mikrosilnika endodontycznego i ciepłej gutaperki. Zastosowanie tych metod pozwala na zachowanie maksymalnej precyzji, dzięki czemu przeprowadzane leczenie kanałowe jest skuteczne.
Przeczytaj również: Co jest przyczyną padaczki?
Leczenie endodontycze pod mikroskopem – na czym polega i jakie są jego zalety?
W gabinetach stomatologicznych coraz częściej przeprowadzane jest leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu. Wynika to z licznych zalet, które niesie za sobą dobór właśnie takiej metody leczenia. Endodoncja pod mikroskopem pozwala na 25-krotne powiększenie pola zabiegowego, co w efekcie przekłada się na zachowanie większej precyzji w trakcie leczenia. Stomatolog jest w stanie z bliska obejrzeć leczone miejsce i dzięki temu dokładniej je oczyścić. Zastosowanie mikroskopu podczas leczenia endodontycznego jest szczególnie korzystne wtedy, kiedy leczone kanały są nietypowe, czyli ich kształt, wykrzywienie bądź ułożenie uniemożliwia leczenie z wykorzystaniem standardowych metod.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana