Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Jak często należy wymieniać cewnik urologiczny?
Są sytuacje, w których samodzielne oddawanie moczu jest utrudnione albo wręcz niemożliwe. Wówczas odprowadza się go za pomocą cewnika urologicznego. Niektóre osoby są zmuszone nosić go na stałe, dlatego powinny wiedzieć, jak się z nim obchodzić. Chociaż problemy urologiczne są przez część osób uważane za wstydliwe, to warto się nimi zająć, aby uniknąć powikłań. Kliknij zatem i dowiedz się, kiedy trzeba wymieniać cewnik.
Kiedy konieczne jest korzystanie z cewnika urologicznego?
Najczęściej używane są cewniki stałe, czyli takie, które nosi się przez całą dobę i nie wyciąga się ich przez dłuższy czas. Mają one postać rurki, którą umieszcza się w szyi pęcherza moczowego w celu odprowadzenia moczu do przeznaczonego do tego zbiornika. Cewniki są najczęściej stosowane u pacjentów, którzy mają problemy urologiczne, najczęściej po operacjach, również chirurgicznych czy tych związanych z układem pokarmowym. Czasem następstwem którejś z chorób jest pęcherz neurogenny, którego objawami może być zarówno nietrzymanie, jak i bezwiedne oddawanie moczu.
Jak często wymieniać cewnik?
Korzystanie z cewnika urologicznego może prowadzić do różnego rodzaju infekcji, dlatego bardzo ważne jest dbanie o jego higienę. Częstotliwość wymiany przyrządu zależy w dużej mierze od materiału, z którego jest on wykonany.
Jeśli cewnik jest zrobiony z lateksu, zmienia się go co 10 dni. W przypadku pokrycia silikonem jest to konieczne co 3 tygodnie, a jeśli cewnik jest w całości stworzony z silikonu – co 4-6 tygodni – wyjaśnia pracownik gabinetu urologicznego Piotra Kowalskiego. Działanie to musi być podejmowane przez specjalistę, który na pewno zrobi to poprawnie i bezpiecznie dla pacjenta.
Są sytuacje, kiedy cewnik urologiczny musi być wymieniany częściej. Jest to konieczne na przykład wówczas, gdy doszło do zakażenia, a także gdy rurka jest nieszczelna i wycieka z niej mocz. Wymiana jest niezbędna również wtedy, gdy cewnik został zatkany i nie działa prawidłowo.
Jak dbać o higienę cewnika?
Zapominanie o zabiegach higienicznych może doprowadzić do infekcji, dlatego trzeba trzymać się określonych zasad. Podstawowym działaniem jest mycie cewnika, na przykład podczas kąpieli. Należy też pamiętać o regularniej wymianie worków, w których zbiera się mocz oraz o nie odłączaniu rurki od worka bez potrzeby. Konieczne jest także podawanie pacjentowi odpowiednio dużo wody i innych płynów, dzięki czemu bakterie z układu moczowego będą wypłukiwane. Dbanie o higienę i regularna wymiana cewnika urologicznego nieco ułatwi pacjentowi i tak już niekomfortową sytuację. Warto w tej kwestii stosować się do zleceń lekarza i jemu właśnie powierzyć konieczną wymianę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana