Suplementy diety połączone ze sportem okazały się skuteczne? Dowiedziałaś się wszystkiego, co chciałaś podczas wizyty w poradnictwie laktacyjnym? Jesteś zadowolony operacji plastycznej? A może optyk pomógł Ci dobrać okulary dopasowane do kształtu twarzy albo masaż okazał się przyjemny? Jeśli tak, to pozostaw po sobie komentarz. W ten sposób pomożesz innym znaleźć specjalistę, a nam rozwijać biznes. Bądź zdrowy ze zdrowie.pkt.pl!
Interwencja kryzysowa jako forma pomocy psychologicznej
W życiu każdego z nas mogą nastąpić różne kryzysy. Czasem problem jest tak duży, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z nim samodzielnie. W takich sytuacjach także pomoc najbliższych może okazać się bezowocna. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z interwencji kryzysowej, czyli intensywnej, krótkotrwałej pomocy psychologicznej. Sprawdź w artykule, na czym ona polega oraz komu jest udzielana.
Czym jest kryzys psychologiczny?
Kryzys psychologiczny to przejściowy stan nierównowagi wewnętrznej, objawiający się między innymi zaburzeniami codziennego funkcjonowania, wycofaniem z dotychczasowych aktywności oraz trudnością z radzeniem sobie w zwyczajnych sytuacjach. Mogą mu towarzyszyć natrętne myśli, poczucie braku sensu oraz bezcelowości istnienia, chwiejność nastrojów, izolowanie się od otoczenia czy brak chęci do życia.
Przeczytaj również: Kiedy warto się zgłosić do psychologa dziecięcego?
Najczęściej sytuacje takie spowodowane są nagłym, wstrząsającym wydarzeniem, takim jak śmierć najbliższej osoby, poważna choroba, doświadczenie przemocy seksualnej lub fizycznej czy rozwód. Osoby, które doznają takich sytuacji bardzo często nie są w stanie dostrzec żadnych możliwości rozwiązania swoich problemów.
Przeczytaj również: Jak jest rola psychologa w terapii zaburzeń rozwoju dzieci?
Czym jest psychologiczna interwencja kryzysowa?
Interwencja kryzysowa polega na podjęciu działań, które mają na celu przywrócenie równowagi wewnętrznej osobie przeżywającej kryzys psychologiczny. Są to spotkania z psychologiem, podczas których osoba w kryzysie otrzymuje właściwe wsparcie emocjonalne. W czasie sytuacji kryzysowej psycholog skupia się na tym, by zredukować u pacjenta poczucie lęku oraz zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologicznej w Starogardzie Gdańskim?
Choć interwencja kryzysowa jest działaniem doraźnym i krótkoterminowym, to jednak jej efekty są szczególnie istotne. Szybka reakcja na potrzeby osoby przeżywającej kryzys oraz natychmiastowa pomoc psychologiczna w niektórych sytuacjach może nawet uratować życie.
Interwencja kryzysowa umożliwia zredukowanie napięcia u pacjentów, a tym samym pozwala często zdystansować się im do przeżywanych problemów, spojrzeć na nie w racjonalny sposób oraz odsunąć myśli samobójcze. Profesjonalną pomoc w sytuacjach kryzysowych oferuje np. Pracownia Psychologiczna Kontra w Garwolinie.
Przebieg interwencji kryzysowej
O przebiegu interwencji kryzysowej decyduje terapeuta. Każda sytuacja jest inna, dlatego też wymaga innego działania. Najczęściej jednak psycholog po zapoznaniu się z problemem, stara się przedstawić sposoby na jego rozwiązanie, a następnie wraz z pacjentem opracowuje plan i sposoby działania. Dzięki czemu możliwe jest stopniowe pokonywanie trudności oraz powrót do normalnego funkcjonowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana